Vedoucí představitelé Evropské unie se nedohodli na návrhu Francie a Německa uspořádat brzy summit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Polsko a pobaltské země prohlásily, že by to byl špatný signál, protože vztahy mezi Východem a Západem se zhoršují. Mají pravdu.
Agentura Reuters píše: „Poté, co se americký prezident Joe Biden setkal 16. června v Ženevě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že první summit EU s Putinem od ledna 2014 bude ‚dialogem na obranu našich zájmů‘. Trval na tom, že EU nemůže ve své diplomacii s Ruskem pouze reagovat.“
Vrcholné schůzky EU s Ruskem skončily poté, co Moskva v březnu 2014 anektovala ukrajinský poloostrov Krym a Západ na ni uvalil sankce.
Jenže nápad „dialog“ narazil. Jednalo se do nočních hodin, ale 27 lídrů Unie se neshodlo. V pátek brzy ráno německá kancléřka Angela Merkelová sdělila: „Byla to velmi obsáhlá diskuse, která nebyla snadná. Dnes nedošlo k dohodě o okamžitém setkání lídrů.“
Nepřekvapuje, že rakouský kancléř Sebastian Kurz uvedl, že francouzsko-německý návrh podporuje. Rakousko je ohledně Ruska vždycky tak nějak vstřícné. Chápeme, Rakousko má velký zájem o ruský plyn a mnozí rakouští politici mají k Moskvě velmi něžný vztah. Rakouská exministryně zahraničí Karin Kneisslová dostala křeslo v dozorčí radě ruského státního ropného koncernu Rosněfť. V roce 2018 poněkud překvapila, když se na její svatbě objevil Vladimir Putin a zatančil si s ní. Víc není třeba dodávat. Putin už by si mohl zřídit vitrínku, kam by si mohl ukládat jako trofeje plyšáky s podobou západních politiků vycpané ruskými penězi.
Litevský prezident Gitanas Nauseda už dříve uvedl, že zmíněný nápad je jako „snaha zapojit medvěda, aby byl hrnec medu v bezpečí“. Lotyšský premiér Krisjanis Karins uvedl, že EU riskuje, že summitem odmění Rusko, přestože se diplomacii nepodařilo ukončit konflikt na východě Ukrajiny s Ruskem podporovanými separatisty. Mnoho zemí Evropské unie se obává, že Kreml Unii nebere vážně. Josep Borrel, vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, byl v únoru Kremlem veřejně ponížen. Rusko během Borrellovy návštěvy Moskvy bez varování vyhostilo diplomaty EU.
Někteří lidé stále vyzývají k realismu, pragmatismu, politice mnoha azimutů, nezasahování do vnitřních záležitostí Ruska a podobně. Pragmatické ale je zařídit se podle reality. Vladimir Putin, zvolený v pochybných „volbách“, kde nelze nezávisle kontrolovat jejich průběh, kde se na základě zfalšovaných obvinění odstraní protikandidáti, někteří do vězení, kde se kvůli vyřazení lidí z politického procesu zavede zákon se zpětnou platností a jsou likvidována nezávislá média, není žádný prezident. Diplomat to možná říct nemůže, ale kdo rozumu pobral, tak ví, že Rusko není stát jako ostatní. Je to útvar řízený zločineckými gangy v čele se zločincem s krví na rukou. Putinova legitimita je nulová. Jeho počiny navíc nejsou žádnou vnitřní záležitostí Ruska, když se agenti ruských tajných služeb v zahraničí pokouší lidi likvidovat novičokem a poloniem a ruská hybridní propaganda chce ovlivňovat volby a referenda v cizích zemích.
Pokud někdo chce, aby se s ním normálně jednalo, měl by se aspoň snažit, aby trochu normálně působil. Zatím pro to v Kremlu neudělali nic.