Proces s Babišem (po první třetině)

Andrej Babiš (ANO) (Profimedia)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Profimedia

„Je to ten nejlepší projekt, co jsem kdy vymyslel,“ vytahoval se na kameru Andrej Babiš. Dnes, kdy sedí kvůli Farmě Čapí hnízdo před soudem, měla by mu jeho slova znít v uších.

Obhájce Michael Bartončík: Výsměch Babišovi mladšímu 

Kancelář bratrů Michaela a Josefa Bartončíkových pracuje již delší dobu pro Andreje Babiše a jeho zájmy hájí s nasazením. Michael Bartončík je podepsán pod ústavní stížností 44 poslanců na takzvaný lex Babiš, novelu zákona o střetu zájmů. Bartončík se u soudu vysmál Andreji Babišovi mladšímu, když předložil lékařskou zprávu, že je způsobilý k výslechu. Soudce ho musel napomenout.

V roce 2012 poznamenala kariéru bratří Bartončíků nehoda. Při závodech rallye na Slovácku svým vozem v rychlosti srazili čtyři dívky, které nehodu nepřežily. Za volantem seděl starší z bratrů Michael, ale obviněn nebyl. Podle znalců za nehodu mohl řidič, ale závod se konal na uzavřené trati, a diváci tam proto být neměli.

Obhájce Eduard Bruna: „Zatím to nedopadlo tak špatně“

Advokát Bruna je považován za eso v oboru. Jeho angažmá svědčí o tom, že se Babiš soudu obává. Proslavil se již v roce 2002 zastupováním lidoveckého politika Jiřího Čunka. Zastupoval také přítelkyni a pozdější manželku expre­miéra Petra Nečase Janu Nagyovou.

Bruna se chová u soudu jako maximální bojovník za Babišovy zájmy. Projevilo se to zejména v urážlivém zpochybňování věrohodnosti jeho syna, jehož vystupování doprovázel posměšnými poznámkami. Otcův boj proti synovi podporuje Bruna již od kauzy zavlečení Babiše mladšího na Krym, kde se mu podařilo dosáhnout odložení případu. Nyní se Bruna soustředí na to, aby prezentoval Babiše ml. jako patologického lháře
a blázna.

Zvláštní upřímnost jsme ale u Bruny zaznamenali v celkovém hodnocení dosavadního průběhu soudu: „Když posoudíte text obžaloby a to, co se dalo očekávat od tohoto týdne, tak to mohly být daleko horší výsledky, záporné pro našeho klienta. Nedopadlo to úplně špatně, máme dobrou pozici, zatím.“ Jinými slovy, Bruna považuje obžalobu Babiše za velmi vážnou.

Už tím dal totiž Babiš jasně najevo, že za projektem farmy stál od počátku on, a to plnou vahou svého impéria. Neměl tudíž…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články