Podle premiéra Babiše bude nutné prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní. Ochromená společnost přijímá takové věštby s bezmocnou rezignací. Přitom další prodlužování plošné karantény může mít zcela fatální důsledky na celou společnost. Likviduje živnosti, paralyzuje služby, obírá lidi o peníze. Ekonomika se propadá do krize.
Profesor Pavel Kolář v rozhovoru pro Reflex řekl: „Výběr prostředků a opatření proti dalšímu šíření nemoci nesmí být v sekundárních důsledcích horší než následky vlastní nemoci. A to nejen co se týče důsledků zdravotních, ale i ekonomicko-společenských a dalších. Zrádné je, že tyto sekundární důsledky nejsou na rozdíl od projevů nemoci v současné době tolik viditelné.“
Hrozí tsunami bankrotů
Nyní jsme ale již v situaci, kdy sekundární důsledky začínají být vidět a signalizují ekonomickou katastrofu. Celé odvětví služeb je naprosto ochromeno a prodloužení nouzového stavu může způsobit doslova tsunami bankrotů. Nejpostiženější budou tisíce drobných živnostníků, kteří nikdy nic od státu nechtěli, a nejsou tudíž příjemci podpor. Tito lidé nejsou voliči populistické vládní strany miliardáře Babiše, a proto se o ně ani vládní politika ve skutečnosti moc nezajímá a jejich starosti ignoruje. To souvisí i s tím, že Babiš prodlouží nouzový stav bez mrknutí oka. Jeho cílem není společnost samostatných lidí, ale naopak společnost lidí závislých na státostraně. Jako to bylo před Listopadem. Ohlášená podpora ve výši 15 tisíc korun těm živnostníkům, kterých se krize dotkla, je zcela směšná. A jak to tak chodí, na skutečnou podporu státu dosáhnou zejména ti silní.
Vážnou krizi ekonomiky očekává i finanční sektor, který podle expertů již nyní zažívá šok horší, než byl pád banky Lehman Brothers. Česká republika přitom začala již nyní tvrdě doplácet na svoji neschopnost přijmout euro. Nacionalističtí politici nakukali veřejnosti, jak je eurozóna špatná, a důsledkem je, že naše skvělá česká koruna se propadá, protože na trhu se jí obchodníci rychle zbavují. Na rozdíl od eura nyní trhy koruně nevěří. Je to logické a exprezident Václav Klaus by měl jít vrátit svůj slavný červený diplom z ekonomické vědy.
Virus ohrožuje jen část společnosti
Epidemie koronaviru je jistě velmi vážná věc, ale není to středověký mor. Německý list Franfurter Allgemeine Zeitung v rámci tamní debaty o ekonomických důsledcích krize ukázal tento graf, z něhož plyne, že epidemie neohrožuje celou společnost, nýbrž jen její část: seniory. Proto je nesmyslné dlouhodobě udržovat celou společnost ve stavu smrtící hibernace.
Současná posedlost statistikami epidemie koronaviru je sice přirozená, ale nezohledňuje fakta o tom, že na ostatní nemoci také umírají lidé. Kdybychom zde ukázali graf, jak lidé v určitých věkových kategoriích umírají na chřipku, tak by optická podoba grafu byla na první pohled naprosto stejná. V současné hysterii, s níž část společnosti bezhlavě schvaluje jakékoli další vládní restrikce, lidem unikají proporce a souvislosti. Jeden zavedený český zpravodajský server přinesl na své hlavní pozici překvapivou zprávu: Lidský život končí smrtí. Tato informace byla opřena o názor vědce.
Již nyní je jasné, že důsledky dlouhodobé plošné karantény ohrožují společnost více než samotná epidemie. Krachy drobných firem, likvidace střední třídy a postupné omezování občanských svobod mohou srazit společnost na kolena.
V české společnosti přitom stále přežívá služebná a otrocká mentalita armády socialistických důchodců a zabedněných rádoby vlastenců, kteří sní o tom, že hranice už zůstanou uzavřené, vláda bude vládnout dekrety a kritikům budou konečně zavřena ústa. Propad země do bídy jim zpočátku tolik vadit nebude, protože ho pár měsíců nerozeznají od normálního stavu a nevšimli si té bídy ani za socialismu. A hlavní hodnotou je pro ně porážka polistopadové éry, jejíž možnosti je urážely.
Vedle ekonomického úpadku totiž plošná karanténa může přinést definitivní propad demokratických standardů. Jistě, části společnosti to nic neříká. Ale pro tu ekonomicky aktivní část, která táhne celý náš společný vlak dopředu jako lokomotiva, je svoboda, občanská práva a otevřenost hranic prostou životní nutností. Pád střední třídy se nakonec dotkne všech, i chudších vrstev.
Jistě, řada vládních opatření byla v první chvíli nezbytná. Ale je třeba vidět, že asijské demokracie – Jižní Korea a Tchaj-wan – se vyrovnávají s epidemií i bez tak tvrdého a naprostého znehybnění celé společnosti.
Kdy už nastoupí inteligentní karanténa?
V této nebezpečné situaci vzbuzuje mírnou naději koncepce inteligentní karantény, kterou zatím v nejasných konturách oznámil šéf krizového štábu Roman Prymula.
Je třeba se stále ptát, kdy už tato koncepce vystřídá současnou destrukci ekonomiky i mnoha dalších oblastí společenského života. Celá společnost se potřebuje nadechnout a fungovat. K zavedení inteligentní karantény je ale třeba zvýšit množství prováděných testů na koronavirus a začít důsledně chránit seniory. Vláda v této věci bohužel selhává, a tak se zjevně nadále upíná k prodlužování nouzového stavu.
Za její selhání máme platit všichni. A to si nesmíme nechat líbit.