Profesor, kterého urazil senátor Veleba: Neměl argumenty, tak nás pošpinil

ČTK

Senátor Jan Veleba v roce 2014 ve dvou článcích (z toho v jedné odpovědi čtenáři) urazil přírodovědce Pavla Kindlmanna, Hanu Šantrůčkovou a Jakuba Hrušku, o jejichž grantech tvrdil, že jsou příliš vysoké a jim samotným jde pouze o peníze a tituly. V únoru mu soud nařídil omluvu, senátor se však odvolal a nyní požádal o odložení odvolacího soudu. Vypadá to však, že účelem odložení byly krajské a senátní volby – nové stání je totiž naplánováno až po nich.

Profesor Kindlmann Svobodnému fóru popsal, že k rozhodnutí soudit se s Velebou vedly právě jeho urážky. „Šlo o to, že nás osočil z faktu, že z vědecké práce máme nějaký finanční profit. Já vidím tak, že pan senátor neměl argumenty pro to, aby nás porazil v diskuzi, aby dokázal, že to, co říkáme, je špatně. To ostatně dokázat ani nemohl, protože máme vše vědecky podloženo. A tak se po vzoru Ciceronova výroku o tom, že kdo nemůže protivníka porazit argumenty, musí jej alespoň pošpinit, zachoval takto.“

Vědci podle Kindlmanna s Velebou osobně nesetkal, jelikož senátor prohlásil, že by se u něj měli objednat, aby celou věc vyřešili. „To je přístup, jaký měli komunističtí aparátčíci. Já se přece nebudu objednávat k někomu, kdo mě urazil,“ vysvětluje profesor. Veleba se nejprve oháněl svou senátorskou imunitou, kterou ovšem v občansko-právním sporu využít nemohl.

Nyní mělo dojít ke stání u odvolacího soudu. „Pan senátor požádal o odložení soudu. Bylo nám oznámeno, že se jednání odročuje, protože o to požádal žalovaný. Samozřejmě nemám žádné důkazy pro to, že by důvodem byly volby, ale je to opravdu velmi zvláštní koincidence,“ uvedl Kindlmann.

Jak jsme již informovali, Veleba své původní odvolání zdůvodňoval tím, že „soudkyně je příliš mladá“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner