Program Zemana a Klause: Uctí českého světce a poctí ruského oligarchu

Václav Klaus a Miloš Zeman se svatojiřskou stužkou, symbolem ruského imperialismu (ČTK)

Václav Klaus a Miloš Zeman se svatojiřskou stužkou, symbolem ruského imperialismu | FOTO: ČTK

S tím, jak přituhuje od východu i jihu, přibližují se dva giganti moderních českých dějin. Názorovou a nyní i fyzickou blízkost dokládá nejbližší itinerář obou politiků: ve středu účast na Svatováclavské pouti a hned poté odlet na konferenci v Řecku, pořádanou Vladimirem Jakuninem – oligarchou napojeným na Kreml.

Je tomu bezmála tisíc let, co kníže Václav stvrdil náš prozápadní, proněmecký kurz. Nic na tom nezměnila jeho ohavná vražda z 28. září 935, již si zítra ve Staré Boleslavi připomeneme. Hold světci vzdají, prvně pospolu, i oba otevřeně prokremelští muži, svorně využívající národoveckou notu.

Pouhé dva dny od vznešeného „Svatý Václave nedej zahynouti nám i budoucím“ se na řeckém Rhodu započne 14. ročník konference, která si ve svém názvu vytkla sbližování Západu a Východu. Spíše než o Dialog civilizací se však jedná o páku kremelské propagandy. Vladimir Jakunin (22 let v KGB), oligarcha zaštiťující celé setkání, je důležitým článkem Putinovy družiny.

Prezidenta Zemana na Rhodu čeká čestná role hlavního řečníka, nechme se překvapit, s jakými idejemi přijde – mimochodem, při své poslední účasti přirovnal situaci na Ukrajině k chřipce a vyzval ke zrušení protiruských sankcí. Jaké závěry zazní od Václava Klause, držitele Puškinovy medaile za šíření ruské kultury? Přesně je neznáme, jisté ale je, že se oba pánové opět shodnou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner