Prohlášení Klubu na obranu demokracie k 3. výročí založení a ke „Kroměřížské výzvě“

archiv

Skupina osobností českého veřejného života vydala 21. května „Kroměřížskou výzvu“ ke společné akci při volbě příštího prezidenta. Praví se v ní mimo jiné: „Ještě před několika lety nikoho nenapadlo, že hodnoty svobody a demokracie u nás budou znovu ohroženy… Čelíme dnes nebezpečí zvratu od demokratického vývoje k autoritativní formě vlády populistů a posunu naší země do sféry vlivu nedemokratických režimů, jež neuznávají hodnoty svobody a lidské důstojnosti. Jsme v bodu zlomu.“

Upřímně řečeno, nás to napadlo už přesně před třemi lety, a proto jsme náš klub tehdy zakládali. Těší nás, že dnes k podobnému závěru docházejí i další.

ČTK

Je nesporné, že prezident Miloš Zeman je ostudou naší země a že by měl být legální demokratickou cestou odstraněn. Jedna příležitost se nabízí sama od sebe: prezidentská volba za necelé dva roky.

Zároveň je třeba vidět, že změna prezidenta je jen jedna, i když významná, součást širšího úkolu, který teď před českou společností stojí: totiž obnovy parlamentní demokracie, postavené na demokratických a liberálních základech a opřené o spojenectví se západními demokratickými státy, která byla vážně poškozena revoluční hysterií let 2012–2014. Z toho hlediska jsou ještě důležitější volby do Poslanecké sněmovny v příštím roce.

To vše je úkol na měsíce a léta, věc „politické práce drobné“, úkol nejen pro celebrity, ale i pro nás řadové občany. Významnou roli hrají i demokratické politické strany. Úkol má mnoho vrstev. Jsme připraveni na něm spolupracovat se všemi lidmi dobré vůle. Nepovažujeme však ani za smysluplné, ani za zodpovědné pořádat místo toho jakousi virtuální volbu národního vůdce. Není to demokratické a neodpovídá to tradicím české politiky.

Vydáno 23. května 2016, k třetímu výročí založení Klubu na obranu demokracie

Za výbor KOD: Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Pavel Otto, Jan Scheinost
Pavel Šafr, šéfredaktor Svobodného fóra a člen KOD

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner