Prohlášení KOD o ombudsmanovi podepsalo 6791 občanů

Eric Drooker

Vzhledem k tomu, že se od  kandidatury prof. Heleny Válkové distancovali její stranický šéf Andrej Babiš i její navrhovatel prezident Zeman, a ona sama sdělila, že svou kandidaturu stáhne, rozhodli jsme se ukončit sbírání podpisů pod naši výzvu. (Celý text ZDE) Bez ohledu na rychlost, s níž jsme výzvu museli připravit, i na kratičký čas, po nějž jsem podpisy sbírali (dva a půl dne), to byla zdaleka nejúspěšnější podpisová akce, jakou jsme během naší desetileté činnosti uspořádali. Shromáždili jsme celkem 6 791 podpisů včetně veřejně činných lidí.

Všechny podpisy dáme jako obvykle co nejdřív veřejně k dispozici. Zde namátkou jmenujeme jen několik z nich: Petr Blažek, historik, Jan A. Dus, klasický filolog, Anna Geislerová, herečka, Ester Geislerová, herečka a vizuální umělkyně, Jiří Gruntorád, knihovník, Radkin Honzák, psychiatr a spisovatel,  Barbora Hrzánová, herečka, Stanislav Kolíbal, sochař, Miroslava Němcová, poslankyně PS PČR, Richard Nemčok, rocker a signatář CH77, Jakub Noha, písničkář, Terezie Pokorná, šéfredaktorka Revolver Revue, Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíků, Joel Ruml, evangelický farář, Olga Sommerová, filmová dokumentaristka, Pavel Šafr, novinář, Bára Štěpánová, herečka,  a vysokoškolští učitelé: Libor Grubhofer, RNDr. CSc, biochemik, František X. Halas, prof. PhDr., CSc, Lenka Karfíková, prof. Dr. theol., vysokoškolská učitelka, Ladislav Machala, prof. MUDr., Ph.D., lékař a vysokoškolský učitel,  Jan Payne, doc. PhDr., MUDr., Ph.D., docent UK, Martin Procházka, prof. PhDr, CSc., univerzitní učitel, Pavel Švanda, prof., spisovatel a publicista, Pavel Zatloukal, prof. PhDr, vysokoškolský pedagog.

Helenu Válkovou původně navrhl prezident Miloš Zeman na post ombudsmanky. Poté ale server info.cz uveřejnil informaci o tom, že publkovala články s Josefem urválkem, který se podílel na vraždě Milady Horákové. Válková v pátek řekla, že odmítne nominaci na veřejnou ochránkyni práv jen kvůli svému členství v komunistické straně za totality. „To je jediná věc, kterou uznávám, že je možná tou skvrnou, nikoli mé odborné práce,“ řekla. V souvislosti s kritizovaným článkem s Urválkem prohlásila, že za svými odbornými pracemi si dále stojí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články