Prohlášení Sdružení svobodných Rusů v České republice

Ruská vlajka. Ilustrační foto. (Pixabay/IGORN)

Ruská vlajka. Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/IGORN

Neformální Sdružení svobodných Rusů založili ruští podnikatelé Vitalij Ginzburg a Idar Gareev, kteří nyní žijí a podnikají v České republice. Sdružení je otevřeno pro všechny pronásledované Putinovým režimem a nebrání se spojení i s dalšími opozičními ruskými skupinami.

„Chceme dát nejen České republice, ale celému světu najevo, že v Rusku neplatí zákony běžné v civilizovaných zemích, ale platí v něm právo silnějšího a zvůle úřadů. 90 procent ruských žádostí o vydání k trestnímu stíhání je vylhaných. Současné putinovské Rusko zneužívá mezinárodních zatykačů a Interpolu k šikaně a perzekuci svých oponentů. Proto by demokratické země neměly reagovat na tyto ruské žádosti o extradice. Navíc obvinění jsou v Rusku běžně mučeni,“ zdůraznil Ildar Gareev, který nyní žije v Praze.

()

Vitalij Ginzburg uvedl, že toto sdružení není nepřátelské Rusku, ale bude upozorňovat na zločiny putinovského režimu. „Bohužel, české soudy často postupují formálně, když se spokojí s tvrzením, že ruská žádost stíhá dotyčného pro obvinění z trestného činu, který je stíhatelný i v České republice. Ale už nezkoumají podstatu problému, že velká část  těchto žádostí je vykonstruovaných,“ upozornil.

Sdružení hodlá poukazovat na to, že současné putinovské Rusko není právním státem a ani důvěryhodným partnerem pro evropské země. Jeho členové jsou zároveň připraveni poskytovat politikům, členům lidskoprávních organizací, novinářům a všem zájemcům pravdivé nezkreslené informace. Například Vitalij Ginzburg již v pořadu České televize Reportéři ČT a některých dalších médiích vystoupil proti účasti Rosatomu na dostavbě jaderné elektrárny Dukovany.

Ruští podnikatelé, kteří perfektně znají tamní podnikatelské prostředí, jsou také schopni radit zájemcům o podnikání v Rusku. Sdružení bude také vydávat prohlášení k aktuálním událostem.

„My máme Rusko rádi, ale současný režim prezidenta Vladimira Putina jej ničí a v zemi strmě roste počet chudých. Jsme také vděčni České republice, že nám poskytla azyl, a my jí za to děkujeme,“ uzavřel Gareev.

Kontakt:

Jan Ziegler, mediální zástupce Sdružení, tel. 724 274 419

e-mail: [email protected]

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]