Prohlášení Svobodných Rusů k případům brutálního mučení v ruských věznicích

Ilustrační foto. (pexels.com)

Ilustrační foto. | FOTO: pexels.com

Neformální Sdružení svobodných Rusů založili ruští podnikatelé Vitalij Ginzburg a Ildar Gareev, kteří nyní žijí a podnikají v České republice. Sdružení je otevřeno pro všechny pronásledované Putinovým režimem a nebrání se spojení i s dalšími opozičními ruskými skupinami. Nyní vydali prohlášení k mučení v ruských věznicích.

Další pádný důvod k tomu, aby Česká republika přestala vydávat obviněné do Ruské federace.

Lidskoprávní projekt Gulagu.net nedávno zveřejnil video nazvané „Tajný archiv zvláštních služeb“. Na něm je vidět trýznění pacientů ve vězeňské nemocnici v Saratovské oblasti a v koloniích na Kamčatce a Bělgorodské oblasti. Musíme konstatovat, že tyto praktiky jsou v ruských věznicích běžnou praxí a mučení v rámci vyšetřování dokládá z vlastní zkušenosti i Rus Sergej Kudaškin, který je zadržován ve vydávací vazbě v Praze na Pankráci. České soudy nyní rozhodují o jeho vydání do Ruské federace, jež o něj požádala na základě vykonstruovaného obvinění.

Ivan Bartoš a Petr Fiala (FB Ivana Bartoše)

Ten popsal otřesné způsoby ruských vyšetřovatelů. Ti jej brutálně zbili, zlomili mu několik žeber, klíční kost a pořezali ruku. Tloukli jej také obuškem a pouštěli do něj elektrický proud. Bohužel, tohle se v Rusku děje často a aktivisté, kteří upozornili na další případy nelidského zacházení v ruských věznicích, to nyní potvrdili.

Ruská federace je tak znovu před celým světem usvědčena z toho, že nedodržuje lidská práva vězňů a vyšetřovaných, a není proto právním státem. To by si měly uvědomit i české soudy, které rozhodují o vydávání obviněných do Ruské federace na základě jí vydaných mezinárodních zatykačů, jenž ovšem tato země často zneužívá k pronásledování svých názorových oponentů. Věříme, že Česká republika je právním státem. A její justice by proto vzhledem k těmto závažným faktům měla přestat vydávat obviněné do Ruské federace.

Za Svobodné Rusy Vitalij Ginzburg, Ildar Gareev

Kontakt: Mgr. Jan Ziegler, mediální zástupce, lomondmedia [email protected]

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]