Prohlášení Svobodných Rusů k výročí srpna 1968: Občanům České republiky se za okupaci omlouváme

Okupační sovětský tank v Praze v srpnu 1968. (commons.wikimedia.org/František Dostál´s archive/CC BY-SA 4.0)

Okupační sovětský tank v Praze v srpnu 1968. | FOTO: commons.wikimedia.org/František Dostál´s archive/CC BY-SA 4.0

Neformální Sdružení svobodných Rusů založili ruští podnikatelé Vitalij Ginzburg a Ildar Gareev, kteří nyní žijí a podnikají v České republice. Sdružení je otevřeno pro všechny pronásledované Putinovým režimem a nebrání se spojení i s dalšími opozičními ruskými skupinami. Přinášíme text jejich posledního prohlášení.

V těchto dnech si připomínáme 53 let od chvíle, kdy pět armád vojsk Varšavské smlouvy vpadlo 21. srpna 1968 do Československa bez souhlasu jeho tehdejších představitelů. Jednalo se z hlediska mezinárodního práva o agresi a následnou sovětskou okupaci. Tohoto zločinného aktu se zúčastnilo více socialistických zemí, ale hlavní slovo mělo tehdejší vedení SSSR v čele s generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu Leonidem Brežněvem, které tento vpád odsouhlasilo.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Sovětská agrese způsobila smrt několika stovek Čechoslováků, v drtivé většině zavražděných sovětskými vojáky, a miliardové škody na majetcích státu a jeho obyvatel. Stal se hrozný zločin proti nevinným lidem. Ruská federace je nástupnickým státem po bývalém SSSR a proto cítíme mravní povinnost se k této nešťastné události vyjádřit. My Svobodní Rusové žijeme na území České republiky, která  se pro nás stala druhým domovem a jsme jí za to vděčni. Proto se jejím obyvatelům za srpnový vpád sovětských vojsk omlouváme, a je nám moc líto, že jim způsobil tolik utrpení.

Také nás hodně mrzí, že v současné Ruské federaci čím dál tím víc narůstají tendence bagatelizující tento zločin. Dokonce i státní ruská média uveřejňují příspěvky, které tento barbarský akt považuji za oprávněnou pomoc československému lidu, protože prý hrozil vpád  do Československa ze Západu. To jsou samozřejmě nesmysly, ale zároveň důkazy toho, že současné putinovské Rusko se snaží přepisovat dějiny, a zlehčovat či rovnou popírat sovětská  zvěrstva. Tento přístup my rázně odsuzujeme. Nikdo nemá právo znevažovat zločiny proti lidskosti. Zároveň ostře protestujeme proti tomu, že současné Rusko se vměšuje do vnitřních záležitostí České republiky.

Za Svobodné Rusy Vitalij Ginzburg, Ildar Gareev

Kontakt:

Mgr. Jan Ziegler,

mediální zástupce

tel. 724 274 419

mail: lomondmedia [email protected]

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]