Prohlášení Svobodných Rusů k výročí ukončení sovětské okupace: Čechům se omlouváme

Okupační sovětský tank v Praze v srpnu 1968. (commons.wikimedia.org/František Dostál´s archive/CC BY-SA 4.0)

Okupační sovětský tank v Praze v srpnu 1968. | FOTO: commons.wikimedia.org/František Dostál´s archive/CC BY-SA 4.0

Neformální Sdružení svobodných Rusů založili ruští podnikatelé Vitalij Ginzburg a Ildar Gareev, kteří nyní žijí a podnikají v České republice. Sdružení je otevřeno pro všechny pronásledované Putinovým režimem a nebrání se spojení i s dalšími opozičními ruskými skupinami. Přinášíme text jejich posledního prohlášení.

“V těchto dnech si připomínáme třicet let od doby, kdy tehdejší Československo opustili v červnu 1991 poslední sovětští vojáci. Byl to šťastný okamžik pro Čechy a Slováky, který znamenal definitivní konec třiadvacet let trvající sovětské okupace.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Vpád vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 považujeme za odporný zločin tehdejšího sovětského vedení v čele s Leonidem Iljičem Brežněvem. Tato smutná událost způsobila oprávněný hněv obyvatel Československa vůči Sovětskému svazu a poškodila vzájemné vztahy mezi našimi národy. Sovětští komunisté tehdy dali Čechoslovákům najevo, že jsou pro ně lidmi druhé kategorie, kteří nesmějí jednat svobodně, ale musí se politicky podřizovat Moskvě.

Střední skupina sovětských vojsk v počtu asi 75 tisíc vojáků byla v Československu umístěna proti vůli velké většiny jeho obyvatel. To nebyla bratrská pomoc, jak o ní lhali komunisté, ale okupace. Tato okupace zavinila smrt 429 lidí, a miliardové převážně ekologické škody, které dosud nebyly zcela odstraněny. Někteří sovětští vojáci se dopouštěli loupeží, krádeží, sexuálních útoků a zadokumentováno je i dvanáct vražd.

Tyto smutné a nešťastné události nás mrzí a my se za ně Čechům omlouváme. Chceme je ujistit, že ne všichni Rusové jsou stejní, a mnozí z nás už v éře socialismu tuto neomluvitelnou agresi odsuzovali, protože jsme si uvědomovali, že násilí vede k nenávisti, ale přátelství se jím nedosáhne.

Stejně tak odsuzujeme i dřívější prohlášení ruské vlády, které kritizovalo fakt, že čeští zákonodárci zařadili výročí sovětské okupace 21. srpna mezi významné dny, protože prý narušuje vztahy mezi Českou republikou a Ruskou federací. S tím zásadně nesouhlasíme, a prohlašujeme, že je výsostným právem České republiky stanovit si svátky podle svého uvážení a pokud to jiná země nerespektuje, tak se jedná o vměšování do vnitřních záležitostí, které je v mezinárodních vztazích nepřijatelné.”

Kontakt:

Mgr. Jan Ziegler, mediální zástupce, e-mail: [email protected]

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články