PROHLÁŠENÍ: Zeman dehonestuje Vlka. Sám vyznamenává komunisty nebo udavače StB

Kardinál Miloslav Vlk (ČTK)

Kardinál Miloslav Vlk | FOTO: ČTK

Kolegium Paměti národa se ostře ohrazuje proti slovům prezidenta Miloše Zemana, která pronesl směrem k zesnulému kardinálu Miloslavu Vlkovi. Prohlášení zveřejňujeme v plném znění.

Prohlášení členů Kolegia Paměti národa k vyjádření prezidenta Miloše Zemana k zesnulému kardinálu Miloslavu Vlkovi

Miloš Zeman začátkem června prohlásil, že nevyhoví návrhu Senátu PČR, aby během státního svátku 28. října 2017 vyznamenal zesnulého kardinála Miloslava Vlka s odůvodněním, že udělal vše pro to, aby spory mezi státem a církví byly co největší. Je to lež pronesená člověkem, který se nestydí vyznamenávat bývalé komunisty, udavače Státní bezpečnosti, někdejší komunistické ministry, vydírá ministra kultury ohledně vyznamenání jeho strýce, někdejšího vězně koncentračních táborů Jiřího Bradyho.

Kardinál Miloslav Vlk, vážený, moudrý, laskavý a respektovaný člen Kolegia Paměti národa, se ve svém životě choval statečně a příkladně. Komunistický režim ho všemožně pronásledoval, snažil se ho zlomit ke spolupráci. Jako kněz obstál a raději než ztratit čest a loajálně režimu sloužit léta pracoval jako umývač výloh. Po roce 1989 jako každý svobodomyslný občan této země  se zasazoval o navrácení komunisty ukradeného majetku, podporoval restituce. Okradeny byly všechny církve působící v Československu, církevní řády, charity a farnosti. Kardinál vedl s představiteli státu mnoho let dialog o vyrovnání se, o odluce církve od státu tak, jak je to běžné v západních zemích Evropy a USA. V tomto z jeho strany otevřeném dialogu čelil těžko představitelným podrazům, lžím, intrikám politických reprezentantů naší země. Za to, že komunisty ukradený majetek stát vrátil až čtyřiadvacet let po pádu totalitního režimu, nesou vinu političtí populisté. Mezi ně bohužel patří i Miloš Zeman.

Není to poprvé, co prezident Miloš Zeman nedávno zesnulého kardinála veřejně dehonestoval účelovou lží. Zeman tvrdil, že emeritní primas český Miloslav Vlk porušil údajný slib někdejšího kardinála Františka Tomáška, že katolická církev nebude požadovat navrácení majetku. Připomeňme, že tento výrok Arcibiskupství pražské veřejně označilo za lež.

Prezident Zeman v minulosti neváhal vyznamenat spolupracovníky totalitního režimu. Před nedávnem údajně nevyslyšel žádost prezidenta Slovenské republiky Andreje Kisky, aby společně vyznamenali Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, hrdiny protinacistického odboje.

Chování prezidenta nelze přecházet konstatováním, že udělování vyznamenání je jeho výsostnou pravomocí vyplývající z Ústavy ČR, a proto je třeba rozhodnutí prezidenta respektovat. Státní vyznamenání jsou oceněním nejvyššího státního úřadu. Vážnost těchto ocenění se mimo jiné odvozuje od toho, kdo je jejich nositelem. Nejvyšší státní vyznamenání má vyjadřovat úctu a respekt k hodnotám, za které bojovaly a umíraly generace před námi. V žádném případě státní vyznamenání nesmí sloužit k vyřizování osobních a politických účtů.

Jan Dobrovský, předseda Kolegia Paměti národa

Mikuláš Kroupa, člen Kolegia Paměti národa, ředitel Post Bellum

Martin Kroupa, tajemník Kolegia Paměti národa, člen správní rady Post Bellum

Jan Polouček, člen Kolegia Paměti národa, provozní ředitel Post Bellum

Jaroslav Hutka, hudebník

Michal Klíma, předseda představenstva, generální ředitel, VLTAVA LABE MEDIA, a. s.

Libor Winkler, předseda představenstva, RSJ, a. s.

Václav Sochor, novinář

Václav Marhoul, režisér

Jiří Wald, vydavatel, WALD Press

Daniel Kroupa, filosof

Jan Hlavička, lékař

Cyril Křepelka, stavař

Břetislav Rychlík, režisér

Jiří Staněk, lékař

Jiřina Šiklová, socioložka

Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla

Aleš Voverka, podnikatel, Dantem Holding, s. r. o.

Petr Odehnal, AVG Technologies

Olga Sommerová, dokumentaristka

Jan Stříbrný, historik

Jiří Grygar, astronom

Tomáš Halík, teolog

Miroslav Hofman, předseda představenstva, 2N telekomunikace, a. s.

Martin Růžička, soudní exekutor, Exekutorský úřad Zlín

Ondřej Jonáš, matematik, bankéř

Leoš Válka, ředitel DOX

Hana Prousková, překladatelka

Zbyněk Prousek, jednatel, EKOTEZ, spol. s r. o.

Luboš Janhuba, předseda správní rady Filharmonie Hradec Králové

Josef Jařab, profesor, Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouc

Michal Javůrek, jednatel, J & M agency, s. r. o.

Stanislava Stuchlá, lékařka

Robert Hédervári, jednatel, Nakladatelství a Aukční síň Vltavín, s. r. o.

Zdeněk Hazdra, ředitel ÚSTR

Jiří Padevět, ředitel nakladatelství Academia

Marina Dobuševa, novinářka

Kateřina Bursíková Jacques

Martin Bursík

Jan Gebhart, historik

Martin Jan Stránský, lékař, vydavatel

David Koláček, Clifford Chance Prague LLP

Kolegium Paměti národa je volné společenství osobností, partnerů, přátel obecně prospěšné společnosti Post Bellum, která sbírá vzpomínky pamětníků a buduje Paměť národa. Kolegium vzniklo, aby propojilo osobnosti českého veřejného, společenského a podnikatelského života, kterým není lhostejný odkaz starších generací. Členy Kolegia Paměti národa spojuje úcta a respekt vůči těm, kdo se postavili totalitním režimům 20. století. Více ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]