Prohlídka v kauze Bereta měla být nezákonná. Protokol podepsal Šlachta

Robert Šlachta (ČTK)

Robert Šlachta | FOTO: ČTK

Roky trvající kauzu Bereta, která se týká údajného vynášení informací z trestních řízení, zřejmě odstartovalo nezákonné vniknutí do auta. To má mít na svědomí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Pod protokolem z prohlídky je podepsán tehdejší šéf policejního útvaru Robert Šlachta, informoval Ekonomický deník, který má dokument k dispozici.

V kauze Bereta čelí obžalobě pražská státní zástupkyně Dagmar Máchová, policista protikorupční jednotky Radek Holub, bývalý celník Pavel Šíma a bývalí policisté Igor Gáborík a Vladimír Zmrhal. Máchová pak na začátku léta podala na Šlachtu kvůli nezákonné prohlídce trestní oznámení. Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS) bylo však oznámení odloženo.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

„Oznámení souviselo s nezákonným vniknutím detektivů ÚOOZ do auta soukromého detektiva Igora Gáboríka v roce 2014, díky kterému zajistili čísla jeho mobilních telefonů, začali ho odposlouchávat, a rozjela se tak ve velkém stylu kauza s krycím jménem Bereta,“ připomíná Ekonomický deník.

Zároveň uvádí, že za standardních okolností by mělo být jednání detektivů ÚOOZ pod vedením Roberta Šlachty označeno jako vloupání, respektive zneužití pravomoci úřední osoby. To se ale v tomto případě nestalo.

Protokol z prohlídky, který se deníku podařilo získat, má dokazovat, jakých protiprávních kroků v kauze, kterou dozoruje pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, se útvar Roberta Šlachty dopustil. Ve vozidle měli detektivové získat telefony, ze kterých zjistili údaje o provedených hovorech či zaslaných SMS a e-mailech.

Takové informace však mohou být vyžádány u mobilního operátora pouze na základě příkazu soudce. A to v případě, že nebyly získány zákonnou cestou.

Protokol o sledování navíc nebyl pořízen v souladu se zákonem, tvrdí deník. Podle trestního řádu musí totiž obsahovat obecné náležitosti. Mezi ty patří jména a příjmení osob, které se úkonu zúčastnily, a těch, které odpovídají za úkon. V tomto konkrétním případě však jména tří příslušníků, kteří do auta vnikli, uvedena nejsou. Dokument obsahuje pouze podpis Roberta Šlachty. Zda se prohlídky osobně zúčastnil, není jasné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články