Prohráli jsme zřejmě přes 13,5 miliardy. To je asi 1300 korun za každého včetně dětí

archiv

Ilustrační foto | FOTO: archiv

Česká republika prohrála zřejmě více než 13,5 miliardy korun v soudním sporu s firmou Diag Human patřící Čechošvýcarovi Josefu Šťávovi, nejméně však 420 milionů eur (v závislosti na interpretaci verdiktu). Informoval o tom server HlídacíPes.org. Firma nás už od devadesátých let žaluje kvůli neuskutečněné obří státní zakázce na obchod s krevní plazmou. Případ se od té doby táhne, je mediálně známý a spojený s různými podezřeními.

Díky soudu v Lucemburku tak firma nyní může našemu státu zabavit naše peníze na bankovních kontech v Lucembursku. Dokonce už se ani nemůžeme odvolat, protože se jedná o rozhodnutí odvolacího soudu. Lze podat pouze kasační stížnost, ta by však nic nezměnila na tom, že již nyní lze zabavit naše uvedená bankovní konta.

Podle veřejně dostupných informací firma Diag Human naopak v minulosti prohrála soudy v Rakousku, Švýcarsku či ve Francii. Díky tomu jsme nepřišli o původně zajištěná umělecká díla. Nyní však tedy pravděpodobně přijdeme o peníze.

„Rozhodnutí lucemburského soudu bylo dne 27. 4. 2017 vyneseno v neprospěch České republiky. Je ale třeba zdůraznit, že řízení před soudy v Lucembursku tímto rozhodnutím nekončí a Česká republika se nepochybně obrátí s opravným prostředkem na lucemburský Nejvyšší soud. V tuto chvíli probíhá právní analýza tohoto rozhodnutí a není možné k věci poskytnout podrobnější komentář,“ reagovala pro server HlídacíPes.org za ministerstvo zdravotnictví mluvčí Štěpánka Čechová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner