Projekt Sinopsis se postavil Kellnerovu Home Creditu čelem a sám žádá omluvu

Tak na zdraví! Prezidenti Si Ťin-pching a Miloš Zeman. (ČTK)

Tak na zdraví! Prezidenti Si Ťin-pching a Miloš Zeman. | FOTO: ČTK

Projekt Sinopsis, za kterým stojí přední sinologové, odborníci na Čínu, mapuje situaci v této zemi. Zabývá se také tím, jaké má činnost tamního režimu dopad na další země, a to včetně České republiky. To je samozřejmě trnem v oku nejen Číňanům, ale i lidem, kteří jsou u nás nějak spojeni s ekonomickými aktivitami. Takovým subjektem je třeba Home Credit Petra Kellnera, který v Číně podniká s půjčkami.

Home Credit poslal Sinopsis předžalobní výzvu a žádá omluvu za texty, které byly na stránkách Sinopsis.cz publikovány. V té samé době společnost zjišťovala na Univerzitě Karlově, jaký je vztah Sinopsis k univerzitě. Za projektem totiž stojí akademici, kteří na univerzitě působí. Filozofická fakulta sice Home Creditu sdělila, že Sinopsis není její součástí, ale současně tuto aktivitu svých lidí podpořila, protože k akademické činnosti patří.

Teď se Sinopsis rozhodl postavit se k Home Creditu čelem a sám poslal společnosti dopis, kde vyzývá k omluvě.

Na stránkách projektu se píše: „Ústav AcaMedia jako provozovatel Projektu Sinopsis reagoval dnes prostřednictvím svého právního zástupce Mgr. Jiřího Kučery z advokátní kanceláře Kučera & Associates na předžalobní výzvu společnosti Home Credit. Mgr. Kučera je současně místopředsedou správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, který vyjádřil Projektu Sinopsis podporu. Ve své odpovědi požadavky a argumenty uvedené v předžalobní  výzvě odmítáme s podrobným rozkladem rozporovaných pasáží v napadeném textu.

Napadený text je shrnutím několika článků z předních čínských médií, ilustrovaným podstatnými citacemi z původních článků v doslovném překladu. Všechny tyto články vyšly v ČLR se značným předstihem před napadeným textem, avšak není známo, že by si na ně Home Credit stěžoval nebo jinak reagoval. Následnou stížnost na pozdější překlad a shrnutí proto považujeme za čistě účelovou.

Zároveň upozorňujeme na řadu neprofesionálních a úmyslně urážlivých formulací, které výzva obsahuje, a požadujeme morální satisfakci ve formě veřejné omluvy. HC zveřejnil předžalobní výzvu na svých webových stránkách a sociálních sítích, a dále ji přikládal k nátlakové korespondenci na různé adresy, včetně zaměstnavatele členů Projektu Sinopsis, Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.  Tyto aktivity považujeme za zásah do naší pověsti a požadujeme za ně omluvu.“

Celý text ZDE.

Je pozoruhodné, jak diletantský přístup zvolil podnik nejbohatšího Čecha a co udělal pro poškození svého obrazu. Už zvolený jazyk, jaký Home Credit používá, připomíná agresivní čínské komunistické propagandisty. Zřejmě je to prostředí nějak nakažlivé. Možná to ale ani nemůže být jinak. Nejsou v tom ovšem sami. Působení prezidenta Zemana, který se snaží prosazovat čínské zájmy u nás, už dospělo do komického stadia. Bylo by to úsměvné, kdyby nešlo o vážné věci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]