Prolhal se k moci, prolhal se k pádu. O Babišově notorickém lhaní jako marketingové strategii

Andrej Babiš (ANO) na mítinku v Čelákovicích hovoří s jedním z kritiků (Foto Jenny Nowak / FORUM 24)

Andrej Babiš (ANO) na mítinku v Čelákovicích hovoří s jedním z kritiků | FOTO: Foto Jenny Nowak / FORUM 24

„Jak to, že vidíš třísku v oku svého bratra, ale trámu ve vlastním oku si nevšímáš? (…) Pokrytče, vytáhni nejdříve trám z vlastního oka, a tehdy prohlédneš, abys mohl vytáhnout třísku z oka svého bratra.“ (Lukášovo evangelium, 6, 41–42) Na málokterou situaci se tak přesně hodí toto novozákonní podobenství, jež shodně čteme u Marka i u Matouše, jako na naše odsudky dosluhujícího britského premiéra. Média v čele s Babišovým lžitiskem se předhánějí v útocích na Borise Johnsona na prvních stranách svých plátků. (Podobně budou donekonečna nafukovat kouřovou clonu domácí kauzy Hlubuček, aniž nahlédnou, že právě ta je důkazem fungujících mechanismů právního státu, kde vnitro a justice pracují nezávisle na stranické příslušnosti toho kterého tuneláře: to dřív nebylo ani náhodou.)

Babišomédia se přímo pasou na Johnsonovi, jak ukazují titulky a slogany typu: Prolhal se k moci, prolhal se k pádu; Lež v politice; Člověk, který používal lež jako pracovní metodu; Lhal o svém soukromém životě, o historii, o politice – viz například Babišův mediální zbrojnoš Marek Hudema (Lidové noviny, 7. 7. 2022). A málokdo z našich Savonarolů se odváží svůj ostrovtip obrátit do vlastních řad.

Dobytím Bastilly začala 14. července 1789 francouzská revoluce (anonym, 1789–1791) (Wikimedia Commons / Public Domain)

Přitom jsme v uplynulém desetiletí žili v zemi, jejíž premiér si na lžích, často vzájemně si protiřečících, vybudoval celou svou ministerskou, premiérskou i mediální kariéru: Čapí hnízdo je mé největší dílo; S čapím hnízdem nemám nic společného; Jsme v covidu premiantem Evropy!; Nechceme skončit jako Italové nebo Švédové.

Tady, jak se chorobným lhářům občas stává, mimoděk řekl pravdu: fakt jsme byli, s obrovským odstupem od Švédska či Italů, premianty Evropy – jenže v počtu úmrtí. Pískali proti mně jen zaplacení demonstranti – teď se za tuto lež má podle pravomocného rozsudku jedné demonstrantce omluvit – zveřejní to vůbec jeho lžimédia?

Samomazací efekt

U Babiše se ovšem už léta úspěšně projevuje „Efekt S“, jak nazývám tzv. samomazací efekt v rámci notorického lhaní. Na jeho vlnách úspěšně plul už Joseph Goebbels, po něm u nás jeho učedníci Klement Gottwald, Gustáv Husák či Vladimír Mečiar a mistr světa je v něm dnes Vladimir Putin: sotva se ve světě provalí jedna lež, už je tu druhá, třetí, desátá, stá a na tu první se zapomene. Jedna překryje druhou. Jak prosté, milý Watsone – a přece to funguje.

Kostel sv. Vavřince v Želině u Kadaně (Petr Kinšt / Eikimedia commons / Public domain)

Opakujme si tedy posté: žijeme v zemi, jejíž premiér a dnešní preferovaný kandidát na prezidenta byl takřka jednomyslně schválenou rezolucí Evropského parlamentu označen za osobu v dlouholetém střetu zájmů, jak zní politicky korektní opis slov „podvodník“ a „zloděj dotací“, určených někomu jinému.

A žijeme v zemi, jejíž minulí ministři v čele s parádivou, rozhazovačnou mediální princeznou, nepochopitelně rozmazlovanou Babišovými bulvárními i veřejnoprávními médii, křičí o „Fialově inflaci“, „Fialově drahotě“ či „Fialově rozhazování státních prostředků“. A přitom vždy opomenou dodat to podstatné. Že to byli právě oni, kdo ve snaze koupit si voliče rekordně zadlužili stát, vybrakovali rezervy a roztočili kola inflace. Další trám ve vlastním oku?

Originální definice lži

Omlouvám se, ale opět tu u exministryně a nezbytné komentátorky českých televizí musím citovat slogan kdysi vtipného prognostika, v politice ovšem od počátku lžipremiéra a lžiprezidenta, který krátce po listopadu 1989 na hořekování komunistů nad stavem státní pokladny řekl: „Tady se upír pohoršuje nad nedokrevností své oběti.“

Doslova a do puntíku tím dopředu charakterizoval také dnešní prezidentskou/neprezidentskou lžikampaň Andreje Babiše a jeho médií. Těch médií, jež dnes tak ráda kvůli lžím kopou do britského premiéra, aniž porovnají nesrovnatelně vyšší politickou kulturu britské a naší společnosti a jejích lídrů, to jest i trámy ve vlastních očích.

Miloš Zeman a Vladimir Putin  (ČTK/Vít Šimánek)

My přece nelžeme, jak za všechny řekl po podzimních volbách Babišův místopředseda Karel Havlíček, když zdůvodňoval, proč v kampani proti svým soupeřům opakovaně voličům lhali, že Piráti vám „chtějí sebrat auta a nastěhovat do bytů muslimské migranty“.

A é-velmistr é-demagogie Karel Havlíček opravil redaktora: „To nebyla lež, to byla jen marketingová strategie.“  V principu se tento geniální opis lži neliší od „speciální operace“, jak říká Putin válce. A není v tom originální – už Hitler vlastně nevyhlásil Rusům válku, prováděl jen „operaci Barbarossa“. To Stalin byl originálnější – vtrhl do zad Polákům (a napadl Finy), aniž by se zdržoval názvoslovím…

Prof. PhDr. Vladimír Just, CSc., je teatrolog, divadelní historik, mediální kritik a esejista, přednáší o divadle, filosofii a médiích na FF UK.      

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články