Rusko jako celek nyní nepotřebuje novou ústavu, ale budou v ní provedeny drobné změny. Sdělil to zástupce šéfa ruské bezpečnostní rady a exprezident Dmitrij Medveděv. Podle Medveděva je ústava „konzervativní dokument“ a měla by být změněna „co nejopatrněji“. Poslední drobné změny ovšem znamenaly, že Vladimir Putin může vykonávat funkci prezidenta až do roku 2036.
Medveděv také řekl, že „bodové změny ústavy budou určitě provedeny“. Neupřesnil však, co přesně má na mysli. „Donastavení určitě proběhne a o nové ústavě, zdá se mi, zatím nemá smysl diskutovat.“
Medveděvovy výroky okomentoval na Telegramu ruský exilový novinář Alexandr Něvzorov.
„Je to pochopitelné. Zde má Medveděv naprostou pravdu. Změny ruské ústavy jsou nezbytné a logické,“ píše ironicky Něvzorov. „Pokud nějaká instituce mění svůj předmět činnosti, mění se i její statut. Proměna nevěstince v koncentrační tábor vyžaduje změny nejen v řádech, ale i v základních postojích. Pouhé obehnání nevěstince ostnatým drátem a pravidelné bití personálu je polovičaté opatření, které zavání svévolí.“
Mentalitu lidí, kteří se změnám podvolí, popisuje Něvzorov velmi expresivně. „Pracovnice by si měly uvědomit, že ranní polévání jejich vulvy vařící vodou není rozmar šéfů, ale ‚posvátná pravidla instituce‘.“
V dalších přirovnáních v podstatě dělá paralely mezi nacistickým režimem a současným putinovským, společné je jim nejen to, že ke svému udržení potřebují velké množství lidských obětí, ale i vytváření zdání, že všechno je v pořádku a podle zákona.
„Obecně platí, že jakýkoli ‚předpis shora‘ má na idioty a idiotky hypnotický účinek. Učinit z jakéhokoli nesmyslu a sadismu ‚zákon‘ zbavuje 99 procent populace jakékoli vůle k odporu. Dokonce i ‚nespokojenost‘ se vypaří… Povinností vedení koncentračních táborů je vypracovat jasný rozpis plynových komor, pecí a mučení. Musí být také nastíněn řád pro spalování vězňů. Měli by vědět, že ve čtvrtek se pálí staré ženy a ve středu ráno brunety. Zkušenost ukazuje, že čím více ‚orlic a pečetí‘ na zákonných dokumentech, tím ochotněji se oběti staví do fronty k pecím. A vůbec – dobrý, dobře sestavený statut koncentračního tábora je nejlepší zárukou stability jeho práce a výborné nálady vězňů i nadřízených,“ charakterizuje Alexandr Něvzorov tyranii předstírající právo a spravedlnost.
Podle něj v základním ruském zákonu ještě chybí ustanovení, která by předepsala občanům povinnost „umírat za režim a prezidentovy halucinace“, a proto se stále ještě objevuje nespokojenost u vdov po padlých vojácích a u lidí v emigraci.
„Zavedení nových dodatků k ústavě by mělo všechny tyto problémy vyřešit a Rusy sjednotit.“
Poslední změna ústavy proběhla v roce 2020. Tehdy se o tom v takzvaném referendu hlasovalo celých sedm dní. Zásadní změnou bylo, že Vladimir Putin bude moci opět kandidovat. Kromě neobvyklé délky „referenda“ byla neobvyklá i možnost hlasování mimo volební místnosti. Hlasy se tak odevzdávaly na lavičkách v parku, u automobilu členů sčítacích komisí, na dvorcích a dalších místech. Formálním důvodem pro konání hlasování v takto originální podobě byl koronavirus. Prý to umožnilo „co nejvíce rozptýlit potenciální voliče, a to jak v čase, tak v prostoru, aby se minimalizoval fyzický kontakt“, vysvětlila šéfka Ústřední volební komise Ella Pamfilovová.
Nezávislí komentátoři dlouhé hlasování vysvětlovali ovšem tak, že to umožní kontrolu, jak hlasování probíhá, a zajistit co nejvyšší účast pro zdání legitimity předem daného výsledku. O něm nikdo nepochyboval, protože nová verze ústavy už byla jako knižní publikace vytištěna ještě před samotným hlasováním.