Promluvil státník, přesně pojmenoval problémy. Reakce na projev Petra Fialy

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR

Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu večer pronesl projev k národu. Přinesl zásadní prohlášení o ekonomické a politické situaci země, válce na Ukrajině a ukončení závislosti na ruském plynu. Za důležitý cíl označil energetickou suverenitu České republiky. Česko chce mít podle něj v blízké budoucnosti pod kontrolou celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny. Na jeho projev reagovali ostatní politici na sociálních sítích.

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na twitteru napsala: „Petr Fiala přednesl svůj projev po předchůdci, který opakoval lži o tom, jak naše země vzkvétá a všechno bude růžové. SPOLU jste nás ale nevolili, abychom lhali. Zažíváme těžké období, které je do velké míry způsobené ruskou agresí. Zvládneme jej.“

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Skvělý projev Petra Fialy. Přesně pojmenoval problémy, kvůli kterým spousta občanů zažívá nejistoty, a zároveň nastínil, jak hodlá stát situaci do budoucna řešit. Nemazal med kolem pusy, že to vyřeší hned, ale jasně řekl, že stát nenechá nikoho padnout!“ napsal europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

„Promluvil státník. Teď by měl vřeštět makak. Každý chvilku tahá pilku,“ ohodnotil proslov novinář Alexandr Mitrofanov.

„V lidech každým dnem narůstají existenční obavy. Je zcela na místě, když se na ně premiér obrátí projevem v přímém přenosu. Je to naprosto správný a nealibistický krok muže s vrcholnou odpovědností,“ uvedl Miroslav Kalousek na twitteru ještě před začátkem projevu.

Na projev reagovala i prezidentská kandidátka Danuše Nerudová: „Energetická suverenita. Cílená pomoc potřebným. Zjednodušení žádostí o podporu. Tři velmi dobré a klíčové kroky vlády Petra Fialy, které opravdu jsou pomocnou rukou.“

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) ocenil srozumitelné a férové vystoupení premiéra. „Pravdivě popsat situaci, ve které se nacházíme, vysvětlit příčiny a seznámit s kroky, které lidem pomohou a vedou k řešení složité situace. Za mě férové, srozumitelné a zároveň rovné a partnerské vystoupení k občanům,“ napsal.

Petr Fiala je premiérem půl roku, ale kontrast oproti jeho předchůdci je stále viditelný tak, jako by nastoupil včera. Jeho dnešní projev byl klidný, srozumitelný a dodal naději,“ hodnotila ministryně Helena Langšádlová (TOP 09).

Marian Jurečka (KDU-ČSL) projev okomentoval na twitteru: „Naše vláda dělá vše proto, abychom se vyvázali ze závislosti na ruském plynu. Cílem je co největší energetická soběstačnost: nebude to snadné ani levné, ale stát občanům pomůže. Díky @P_Fiala za pevné kormidlování v neklidných vodách.“

Radim Fiala (SPD) projev označil za čistě účelový. „Podle mě chtěl pan premiér zastínit obrovské politické problémy, které dnes vláda má kvůli korupční kauze v Praze,“ řekl pro ČT24.

Andrej Babiš (ANO) také pro ČT24 řekl, že podle něj nešlo o žádný projev k národu. „To byla nepovedená tiskovka pana premiéra čtená z papíru, na které zopakoval svoje lži. Lži o inflaci, zadlužení, energetické závislosti, Dukovanech,“ prohlásil. „Byl to projev o ničem, lidi se nic nedozvěděli,“ dodal.

„Petr Fiala si spletl proslov k neklidnému lidu v hlubokých potížích s předvolebním meetingem. Začít kopáním do opozice a pak říkat, co chtějí dělat je opravdu absurdní. Proč už něco dělat nezačali? Do teď v té vládě dělali co? Nakonec strašení,že bude ještě hůř. Stydím se za premiéra,“ napsal na twitteru Ondřej Prokop (ANO).