Pronájmy nemovitostí v Praze ze známosti? Kauza „Šlechtovka“ stále běží

Hana Třeštíková a Jan Čižinský (FB PRAHA SOBĚ)

Hana Třeštíková a Jan Čižinský | FOTO: FB PRAHA SOBĚ

Blížící se otevření Šlechtovy restaurace v pražské Stromovce přineslo na stůl opět téma výběru provozovatele. Opoziční zastupitelé z ANO a ODS již v srpnu kritizovali propojení mezi vítězným Vinohradským pivovarem a koaliční Praha Sobě. Zastupitel Tomáš Portlík (ODS) v září požádal na základě 106 předsedkyni dozorčí rady Hanu Třeštíkovou (Praha sobě) o podrobnější informace. Odpovědi poskytl nyní exkluzivně deníku FORUM 24.

Portlíka zajímalo především to, kdo dal pokyn k vypsání výběrového řízení, ale i jeho následná kritéria a podklady k celému průběhu již uzavřeného tendru. „Obecní dům ve věci výběrového řízení nepodléhá žádné právní regulaci, forma uzavřeného výběru mezi oslovenými společnostmi byla z hlediska obchodní strategie zvolena jako optimální,“ stojí v odpovědi, kterou opoziční zastupitel obdržel po opakované výzvě ze začátku listopadu.

FB Český rozhlas Vltava

 

Podle Portlíka se mu tak prakticky žádné odpovědi nedostalo. Kritika opozice totiž mířila především na neprůhlednost výběrového řízení pro veřejnost. „O celém průběhu byla průběžně informována dozorčí rada a prostřednictvím písemných čtvrtletních zpráv o činnosti rovněž Rada hl. města Prahy, která se personálně kryje s valnou hromadou akciové společnosti Obecní dům,“ uvádí dále v dopise vedoucí kanceláře představenstva Žaneta Poláková.

Pražský magistrát spolu s budoucím správcem nově zrekonstruovaného objektu městskou společností Obecní dům vybral coby nejvhodnějšího provozovatele Vinohradský pivovar, jehož spoluzakladatel Matěj Turek se sice nedostal za Praha sobě v loňských volbách do zastupitelstva, ale v zimě se stal členem dozorčí rady městské firmy Pražská plynárenská.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Ale opozice má zřejmě jasno: „Abychom si to shrnuli – Pražský magistrát nejdřív zrekonstruuje za peníze daňových poplatníků Šlechtovku. A pak ji na základě neprůhledného výběrového řízení pronajme společnosti, jejíž spolumajitel je zároveň vlivným člověkem spojeným s Praha sobě. A ne za nějakou rozumnou fixní částku, ale za 10 % obratu, což nikdo neví, kolik peněz vlastně bude. Nemohu si pomoct, ale tohle je prostě přinejlepším divné…,“ uvedl již dříve Patrik Nacher (ANO).

Při dnešních interpelací nebyla Hana Třeštíková v sále během zastupitelstva přítomná. Sám předseda uskupení Praha sobě Jan Čižinský jakýkoliv střet zájmů opakovaně odmítl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články