Propad i v Babišově městě. ANO přišlo v Lovosicích o třetinu voličů

ČTK

Babišova chemička Lovochemie v Lovosicích, na pozadí České středohoří | FOTO: ČTK

O více než třetinu hlasů přišel Andrej Babiš a jeho ANO v severočeských Lovosicích. Jsou to právě Lovosice, kde ANO zaznamenalo v roce 2018 historický úspěch, 59,9 % hlasů. Ačkoliv mohlo hnutí ve městě vládnout samo, složilo koalici s KSČM. Ani to už by nyní ale nestačilo. ANO ve městě, kde Babiš provozuje dvě chemičky, nezískalo 60 %, ale 38 %. I když jde stále o jednoznačné vítězství, úbytek získaných hlasů je zde masivní.

Pavel Hofman

Lovosice stále patří mezi místa, kde ANO získalo nejvyšší počet hlasů. Pro představu, Babiš nezvítězil ani v místě svého bydliště, v Průhonicích, ani na Čapím hnízdě. V Lovosicích, kde patří k největším znečišťovatelům, se mu to opět povedlo, i když s velkým propadem. Z deseti na sedm procent ve městě spadli také komunisté. Zajímavé je, že kdyby výsledky komunálních voleb v roce 2022 kopírovaly současné krajské volby, ANO by spolu s KSČM nedosáhlo na většinu ve zdejším zastupitelstvu.

ANO zvítězilo znovu i v celém Ústeckém kraji. Výrazně zde ale propadli dosud vládnoucí komunisté. I když se zástupci vítěze snaží dojednat koalici, která by vedla k tomu, že by ANO konečně získalo post hejtmana Ústeckého kraje, mohou být nakonec neúspěšní. Výsledek voleb totiž nahrává také tomu, aby se několik stran spojilo a vyšachovalo znovu hnutí Andreje Babiše. ANO v zastupitelstvu chybí dva případní koaliční partneři, komunisté mají málo hlasů a ČSSD se do zastupitelstva nedostala vůbec.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner