Propaganda se raduje: Pro Španěly je už Česko “zemí ruského Sputniku”

Záběr ze španělské TV (Veronika Capáková)

Záběr ze španělské TV | FOTO: Veronika Capáková

Vláda Andreje Babiše a prezident Miloš Zeman udělali v případě možného očkování ruskou vakcínou Sputnik V medvědí službu. Ve světě se už díky jejich aktivitám bere Česká republika jako země, která vakcínu přijala a schválila pro své obyvatelstvo. Což může nahrávat Rusku v její dezinformační válce. Jejím účelem je podle všeho vyvolat u široké veřejnosti tlak, aby byla po vakcíně poptávka a aby ruský výrobek dostal v Evropě zelenou.

Jak se o Česku a ruské vakcíně mluví třeba ve Španělsku? Respektovaný španělský server el Diario napsal, že už na konci března 2021 měla Česká republika obdržet prvních 20 tisíc dávek ruských vakcín Sputnik V. O Česku se pak ve španělských médiích píše jako o třetí zemi, která po Slovensku a Maďarsku disponuje ruskými vakcínami. 

Eric Drooker

„Česká republika byla třetí zemí v Evropské unii (EU), která po Maďarsku a Slovensku požádala o Sputnik V, a na konci března obdržela prvních 20 000 dávek, aniž by Státní ústav pro kontrolu léčiv zahájil proces schvalování,“ napsal španělský novinář Andrés Gil ze serveru el Diario. Tuto informaci – jak nám na dotaz sdělil – převzal ze španělské tiskové kanceláře EFE. Ta zprávu o tom, že Česká republika požádala a obdržela dvacet tisíc dávek ruské vakcíny Sputnik V, vypustila 7. dubna 2021 prostřednictvím svého zpravodaje v Praze. 

Na dotaz, z jakých zdrojů tisková agentura EFE tuto zásadní informaci čerpala, nám agentura neodpověděla.   

V článku agentury EFE byla uveřejněna i slova Kláry Brunclíkové, mluvčí Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL), která uvedla, že: „Proces schvalování Sputniku nebyl oficiálně zahájen. Naše agentura shromažďuje pouze částečné informace o této léčbě.“

Podobnou informaci publikoval také španělský server El Espaňol. Článek pojednává o odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného a kritice, kterou si prezident Miloš Zeman neodpustil ani při jmenování jeho nástupce Petra Arenbergera. „Obrátili jsme se na Izrael, Čínu a Rusko (abychom získali vakcíny) a ve všech třech případech byla reakce pozitivní. Bohužel však Blatný a ředitel SÚKL tento proces zablokovali,“ cituje El Espaňol výrok českého prezidenta Zemana a k citaci server uvádí, že Zeman obvinil bývalého ministra z poškozování země.  

Jde o řízené dezinformace?

Proč se ve Španělsku tyto zprávy objevují? Požádali jsme o konzultaci bývalého novináře Jakuba Kalenského, který v letech 2015 až 2018 působil v Bruselu v unijním týmu East Stratcom Task Force. Kalenský tam měl v popisu práce odhalovat a popisovat ruskou propagandu a dezinformace. Nyní pracuje Kalenský v think tanku Atlantic Council.

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman (ČTK)

Z jeho slov vyplynulo, že na straně některých respektovaných médií může jít o neúmyslné šíření falešné zprávy. Jakub Kalenský uvedl, že pokud jde jen o větu, že „ČR obdržela 20 000 dávek ruské vakcíny“, tak se spíše než o dezinformaci jedná o misinformaci, tedy neúmyslné šíření nepravdivé informace. 

„Na ten úmysl se neusuzuje snadno, ale obvykle berete v potaz historii toho média, další texty, které vydává, zda třeba svoje chyby opravuje, když je na ně upozorněné,“ uvedl Kalenský. „V tomhle případě se mi nezdá, že by to médium bylo nějak jasně vyprofilované jako součást dezinformačního ekosystému. Nakolik můžu soudit skrze pročtení daného textu a homepage skrze Google Translate. Přijde mi, že se naopak snaží o relativně standardní zpravodajství. Ta chyba o tom, že už tu tisíce vakcín Sputnik je, tak mohla vzniknout prostě jen špatným překladem a nedostatečnou rešerší,“ uvedl Kalenský.

Ruské propagandě pomáhá „šum“ vlády

Jenže informace o českém užívání ruského Sputniku V se pak rozšířila řetězově i do dalších médií. Což už ruské propagandě nahrává. Ta se k tomu pak nabalí a je hojně šířena v dalších médiích, která si s ověřováním informací nedělají vůbec hlavu. V další fázi se propaganda šíří na sociálních sítích.

O tom, že po Maďarsku a Slovensku je Česko další zemí, která již ruskou vakcínu proti nemoci covid-19 má, napsal i web Antena 3 Noticias. Španělské médium taktéž poukázalo na fakt, že zatímco Rusko propaguje v zahraničí ve velkém vakcínu Sputnik V, touto vakcínou bylo naočkováno pouze 5,4 % ruské populace.

Marija Aljochinová (ČTK)

Španělská televize La Sexta v programu Al Rojo Vivo pak uvedla Českou republiku jako zemi, která již ruskou vakcínou disponuje.

Na mapě, která je v pořadu za moderátorkou španělské televize, je Česká republika vyznačena společně se Slovenskem červenou barvou. U té je pak napsáno: dosis compradas – tedy nakoupené vakcíny. U vedlejšího Maďarska, které je na mapě zvýrazněno světle modrou barvou, je uvedeno: dosis compradas y administradas, což znamená – nakoupené vakcíny a zahájené očkování.

„Něco jiného pak je, že v tom příšerném informačním šumu, který kolem toho nejen cíleně a strategicky dělá Kreml, ale ještě navíc nestrategicky a zcela chaoticky naše vláda, jsou vytvořené zcela ideální podmínky pro šíření neověřených zpráv, polopravd, drbů. To je prostředí, které Kreml vytváří zcela úmyslně a s dlouhodobým, strategickým záměrem. A mohlo se to na téhle chybě podepsat. Ale nevím, jestli bychom tu jednu chybnou větu mohli jen tak bez dalších indicií připisovat kremelské dezinformační agresi, to by mi asi ještě přišlo trochu uspěchané,“ uvedl Kalenský.

Prezident Miloš Zeman příšernému informačnímu šumu podle něho napomáhá. „A samozřejmě, pokud jste novinář ve Španělsku a třeba nemáte v newsroomu nikoho, kdo tu někdy byl, nebo tu aspoň někoho zná, tak asi musíme zvenku vypadat jako země, která už si tisíce Sputniků nabrat mohla, to je asi docela možné,“ řekl Kalenský.

Ministerstvo zdravotnictví v čele s Petrem Arenbergerem se na dotaz k informacím, které zveřejňují španělská média, zatím nevyjádřilo.

Sputnik dorazil do Česka i přes zákaz

Problém s ruským Sputnikem V pak ještě narostl a vzbudil pozornost tento týden, když server Seznam Zprávy uvedl, že jistá (a zřejmě menší) dodávka vakcíny Sputnik V už do České republiky opravdu dorazila. Avšak dopravit ji měl do Prahy ruský Aeroflot formou diplomatické pošty – údajně jen pro pracovníky ruské ambasády v Praze. O kolik vakcín se v dodávce diplomatické pošty jedná, prozatím ruská ambasáda tají, i přesto, že oficiální distribuce do Česka je u neregistrovaného léčivého přípravku, čímž Sputnik V je, zakázána.

Odvolaný ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis (Pavel Hofman / FORUM 24)

Česká veřejnost ani představitelé země se informaci o daném počtu vakcín v této zemi ani nemusí dozvědět, protože dodávka této vakcíny proběhla diplomatickou poštou, podléhající Vídeňské úmluvě. Ta v článku 27 hovoří o tom, že „úřední korespondence mise je nedotknutelná. Pod úřední korespondencí se rozumí veškerá korespondence mající vztah k misi a jejím funkcím.“ V bodu číslo tři se zmiňuje, že diplomatická pošta nesmí být otevřena ani zadržena. 

Jestli do Prahy budou proudit ruské zásilky Sputniku V i jinou než diplomatickou poštou, bude záležet na mnoha faktorech. „Půjde zejména o to, jestli bude česká vláda dodržovat zákony a nařízení evropské lékové organizace, bez jejichž svolení by se neměla ruská vakcína do republiky dovážet,“ řekl investigativní novinář Jaroslav Kmenta.

„Také by bylo na místě, aby se Babišova vláda aktivně a důsledně zapojila do boje proti fakenews a nenechávala žádný prostor pro šíření dezinformací – a to ani v zahraničí. V tom jsou české úřady dost slabé. Potvrzují to i případy ze Španělska. Nikde jsem nezaznamenal, že by česká diplomacie nebo jiná vládní místa na dezinformace španělských médií nějak reagovala,“ dodal novinář.

Autorka je studentkou žurnalistiky, spolupracuje s magazínem Reportér

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články