Propagandistická MF DNES už nic nepředstírá. Tady je Rudé právo k Vánocům

MF DNES (repro MF DNES)

MF DNES | FOTO: repro MF DNES

Mladá fronta DNES premiéra Andreje Babiše byla kdysi nejrespektovanějším deníkem v České republice. Byly to noviny, na něž byli hrdí ti, kdo v nich pracovali, a samozřejmě také jejich čtenáři. To, co se z nich stalo od doby, kdy je koupil současný předseda vlády, je smutný příběh, o němž deník FORUM 24 píše dlouhodobě. A titulní strana těchto novin z 22. prosince je dalším důkazem naprosté absence jakékoli novinářské cti.

Hlavní článek MF DNES je uveden takto: „Ústavní činitelé odpovídají na otázky MF DNES: co očekávají od roku 2021“. Pod tím se nachází velký titulek „Bude to lepší rok“ s fotografiemie prezidenta Miloše Zemana, ministryně financí Aleny Schillerové a premiéra Andreje Babiše.

()

Tento nicneříkající nesmysl, doplněný nadějeplnými citacemi všech tří zúčastněných, by sám o sobě stačil. Je ale dobře podívat se i na zbytek vydání. Na titulní straně člověka ještě upoutá sdělení, že „vakcína dorazí v sobotu“ a že „na přídavky dosáhne více rodin“. A pak už pokračuje avizovaný titulní text.

Autorkou článku je samozřejmě Eva Pospíšilová. To je ta redaktorka, která před časem mapovala, jaký majetek má šéf České televize Petr Dvořák, bývalý premiér Petr Nečas a soustavně se snažila hledat jakoukoli špínu na exministra vnitra Milana Chovance. Zkrátka často píše negativně o lidech, které nemá rád její zaměstnavatel pan Babiš.

Na straně dvě anketa pokračuje titulkem „Vakcína, naděje, vítězství“. Jestli se vám to zdá neuvěřitelné, nám také. Odpovídali tito ústavní činitelé – premiér (ANO), ministryně financí (ANO), ministr zdravotnictví (ANO) a prezident (ten, co jmenoval premiérem Babiše za ANO). Je tedy více než zvláštní, že tomuto obsazení říkají v MF DNES tak nabubřele „ústavní činitelé“. Škoda že dotaz nedostal například předseda senátu Miloš Vystrčil, ale jak víme již od jeho cesty na Tchaj-wan, toho u Babišů rádi také nemají.

István Léko. Přítel Andreje Babiše a bývalý šéfredaktor Lidových novin (ČTK)

Všichni zúčastnění jsou samozřejmě optimističtí. Vyhrajeme, posune nás to dál, z krize vyjdeme silnější a pan prezident nakonec předvolebně mezi řádky podpořil vládní garnituru. Manažer očkování všechny naočkuje a svět bude zase normální! Už se těšíme.

V tomto roce běžně chodili zaměstnanci MF DNES z pozice „novinářů“ do České televize komentovat veřejné dění. Není jasné, kdy konečně úplně všem dojde, že tyto noviny jsou jen jednou věcí – propagačním letákem na stejné úrovni jako Babišovo Čau lidi. Je to ostudný propad a úterní titulní strana ho jenom dokresluje.

P. S. Bylo by ale dobře, kdyby i marketingové oddělení holdingu Agrofert mělo alespoň editora titulní strany. U Aleny Schillerové je totiž uvedeno, že jde o ministryni zdravotnictví.

Titulní strana MF DNES, 22. prosince:

Strana 2:

Články v Lidových novinách a MF DNES sledujeme v rámci projektu Analýza fungování médií patřících do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše podporovaného Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]