Propastná hloupost řetězových zpráv. Údajná Drahošova dcera je jen o šest let mladší než on

Nesmyslné lži šířené o šéfce AV Evě Zažímalové řetězovými zprávami (Facebook Jiřího Drahoše)

Nesmyslné lži šířené o šéfce AV Evě Zažímalové řetězovými zprávami | FOTO: Facebook Jiřího Drahoše

Že jsou tzv. řetězové zprávy šířící se na všechny strany tvořené nevábnou směsicí lží, polopravd, pomluv a dehonestací kdekoho a kdečeho, je dávno známo. Už delší dobu ale jako by rezignovaly i na tu sebemenší snahu o věrohodnost. A tak se v nich můžeme dočíst, že 71letý senátor Drahoš má dceru, které je 65 let. Žádný problém. Příjemci pevně věří a pošlou dál. Představte si to, sousede, a šéfku Akademie věd z ní udělal!

Někteří tvůrci řetězových mailů a dehonestujících zpráv běhajících po síti pravidelně zejména před volbami se pokoušejí vytvářet obsah, který aspoň při pohledu z veliké dálky a s jedním okem zavřeným bude působit jako faktická informace. Nebo přinejmenším předkládají k věření takové věci, jejichž pravdivost nelze obratem jednoduše ověřit. Čteme-li například o zlovolných světovládných, pochopitelně přísně tajných společnostech, o kterých pisatel ovšem přesně ví, že hodlají zničit lidstvo, posypat nás práškem a nastěhovat nám na dvorek miliardy vraždících migrantů, sice víme, že je to lidově řečeno kolosální blbost, ale jaksi není v lidských silách to „věřícím“ vyvrátit.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Jiní autoři už se však s něčím takovým, jako je aspoň mikroskopické zdání autentičnosti, vůbec neobtěžují. Spoléhají na to, že se najde dost lidí, kteří ochotně spolknou i největší snadno vyvratitelné nesmysly. Bohužel právem. Jedině tak se může stát, že se (už zase) masivně šíří a přeposílá neskutečný blábol o údajné dceři senátora a někdejšího prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše. Píše se v něm: „Prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc., Drahošova dcera, je šéfem Akademie věd v Praze a má významnou funkci ve vedení muslimské organizace v ČR (to oni financovali jeho kampaň, a to několika desítkami milionů Kč).“

Sdělení tak má příjemci podsunout dvě zásadní „myšlenky“: Drahoš protlačil svou dceru na vlivný dobře placený post a je to „vítač“. To stačí, aby nicnežnárodovci, zemanovci a rádobyvlastenci viděli rudě. Ostatně podobně na ně před poslední volbou prezidenta zafungoval billboard s nápisem „Ne migrantům, ne Drahošovi“. A už klikají a odesílají. Babičce, tetičce, bratranci, kolegovi, známému… Že by je napadlo, když už u toho počítače sedí, zadat do vyhledávače pár slov a ověřit si, o koho ve skutečnosti jde?

Dezinformační blábol roku

Do pěti minut nejpozději by tak věděli, že tady něco poněkud dost nehraje. A to, že biochemička Eva Zažímalová, která sice skutečně je předsedkyní Akademie věd ČR, se narodila 8. února 1955. A že její otec se nejmenuje Jiří Drahoš, nýbrž Otakar Mikeš. Dále pak, že skutečné dcery senátora Drahoše se jmenují Radka a Lenka a on sám je narozen 20. února 1949. V době, kdy jeho údajná dcera přišla na svět, by mu tedy chybělo 12 dnů do šestých narozenin. Ale víte co? Ani tohle někteří „pravověrní“ neodmávnou jako zoufalou pitominu, která si zaslouží jen klik na ikonku „smazat“, pokud nám přistane ve schránce. „To se u muslimů stává,“ komentuje jakýsi pán zasvěceně.

„Dezinformační blábol roku,“ nazval to Jiří Drahoš na své facebookové stránce a dodal: „Bylo by to k zasmání, pokud si neuvědomíme, že existují lidé, kteří takovým nesmyslům nejen věří, ale ještě je dále přeposílají.“ Právě kvůli poškozujícím lživým zprávám, které o něm pobíhají po celé republice, podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Státní zastupitelství se tím ale odmítlo zabývat a nevyhověl mu ani Ústavní soud, na který se poté obrátil se stížností. Možnost bránit se proti zjevně nepravdivým zprávám soudní cestou tedy neexistuje. Veřejně známé a politicky exponované osoby si na to prý mají zvyknout. A to například i v případě lživého nařčení, že Jiří Drahoš okradl nějakou blíže neurčenou nadaci pro děti, které o něm rovněž koluje.

Míra idiocie obsažená v řetězových zprávách ale roste. Úměrně s ochotou adresátů věřit i nejstupidnějším blábolům. Jako je třeba ten, že otcem starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře byl nacista Otto Kolar. Když autorům téhle lži někdo chytřejší poradil, změnili to obratem na lež, že tedy nešlo o jeho otce, o kterém je obecně známo, že je to bývalý diplomat jménem Petr Kolář, ale že nacistou tedy byl dědeček. Ani ten se ale nejmenuje Otto jako onen nacistický kolaborant, který podle zatykače, jak informoval web Manipulátoři.cz, zemřel kolem roku 1945.

Kromě senátorovy dcery zplozené pár měsíců po jeho pátých narozeninách je tak prostým duším předložen další zázrak: syn narozený zhruba 17 let po otcově úmrtí. Oddaných věřících beze špetky pochyb je ale bohužel stále dost. A podle toho to u nás vypadá.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]