Proroci zkázy „fialového slepence“ se zatím netrefili

Petr Fiala (Pavel Beneš.)

Petr Fiala | FOTO: Pavel Beneš.

Hnutí ANO podle říjnového volebního modelu agentury Kantar CZ oslabilo, ale zůstalo na prvním místě. ODS je na druhém a Piráti na třetím místě. Konkrétní čísla jsou taková, že ANO má 26,5 procenta (propad proti září o tři procenta), ODS 21,5 procenta (nárůst o tři), Piráti 11,5 (nárůst o 2,5), TOP 09 má 5,5 (zisk 1,5) a STAN šest procent (ztráta 1,5). ­KDU-ČSL na tom není dobře, pouze 3,5 procenta a ztráta strany je 2,5 procenta. Pokud by se vzal součet stran koalice SPOLU, tak by zase volby vyhrála. S Piráty a STAN by tak opět mohla vzniknout vláda. Po tom všem, co má vláda za dobu svého trvání za sebou, je to úspěch, byť výsledky průzkumů nesmíme přeceňovat.

Vláda převzala zemi po předchozím vládnutí Andreje Babiše s Janem Hamáčkem v nevalném stavu. Rozpočtový deficit, který ANO a ČSSD napáchaly pod záminkou covidu, byl obrovský. Do toho přišla světová energetická krize po covidu, kdy se ekonomika začala probouzet a poptávka po energiích zvýšila ceny. Manévry Ruska s dodávkami plynu ještě před invazí na Ukrajinu k tomu přispěly a sama válka všechno ještě důkladně dorazila. Plyn z Ruska fakticky neproudí a přišla uprchlická vlna. Ta nás sice moc nezatížila fakticky, protože mnoho uprchlíků se zapojilo do práce a ekonomice tak přispívají, ale propagandisticky to lze využít, a ANO a SPD Tomia Okamury se z toho snaží vytlouct, co se dá.

Za něco si vláda může sama, protože ohledně opatření ke zmírnění cen energie nemluvila dost jasně, a opozice toho okamžitě využila. Různí stoupenci „autentické pravice“ a tržní ekonomiky bez přívlastků by chtěli masivní škrty. Vláda ani neumí prodat své úspěchy s takovým humbukem, jako by to dovedl Babiš. Ten kdyby opatřil terminál na zkapalněný plyn na moři, měli bychom to naservírované několikrát denně a postupně by se u každé trubky fotili kromě stranického vůdce ještě Alena Schillerová a Karel Havlíček, a to opakovaně. PR mágové by vymys­leli slogan, jak Babiš zajistil teplo rodinného krbu, a to jen díky tomu, že má pan Andrej na každého v Evropě telefon.

To všechno, včetně dalších hrozících deficitů rozpočtu a poněkud drhnoucí debabišizace, ale příznivci vládních stran nejspíš nějak skousli. Realisticky usoudili, že jakákoli alternativa by byla katastrofální. Babišovo…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články