Prorok Babiš mluvil pravdu: svobodu mnoho lidí jen zneužívá!

Petr Hlaváček

"Nesvatý" Andrej na lampě pod sv. Apolinářem na Novém Městě pražském | FOTO: Petr Hlaváček

Už jsou to dva roky, co český premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš deklamoval 21. srpna 2018 před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské třídě v Praze svůj pečlivě připravený projev k 50. výročí počátku sovětské okupace Československa. Četl tehdy dost potichu, tvářil se pokorně, však také kolem něj hvízdaly píšťalky a zněla diagnóza „estébák“. Jenže některá jeho blábolivá slova bychom si přesto měli připomenout, vždyť zněla jako výhrůžka. Nebo to bylo proroctví, které se nyní vrchovatou měrou naplňuje?

Tož poslyšte hlas proroka, který tehdy takto varoval zlotřilé „elity“ a „vyvolené“, zneužívající svobodu ke svým rejdům a piklům:

Pavel Hofman

„Příliš často jsme dnes svědky toho, že svobodu mnoho lidí jen zneužívá, aby si pro sebe získali co nejvíc. Příliš často vidíme snahy o rozdělení společnosti na vyvolené a ty, co mají jen mlčet a kteří by ani neměli chodit k volbám, protože volí jinak, než si to tzv. elity přejí. Jsme svědky nekončících politických sporů s falešnými záminkami, které jen dále polarizují společnost. Nesouhlasím s tím, že jsou dnes svobody ohroženy. Každý si dnes může říkat a psát, co chce, každý si může založit stranu nebo hnutí nebo změnit své volební preference. A komu se něco nebo někdo nelíbí, může jakkoli kritizovat a proti něčemu brojit nebo si v příštích volbách zvolit někoho jiného. Svoboda a demokracie je především to, že umím uznat, že má někdo právo na jiný názor a na jinou preferenci než já.“

Ano, děkujeme, pane předsedo, za tato vaše upřímná slova, snad ještě upřímnější než vaše „Čau, lidi“, vždyť ryzejší stranickou sebekritiku jste nemohl předvést…

Jen byste nám, obyčejným smrtelníkům, neznalým vnitřních mechanismů vašeho všenárodního hnutí, mohl konečně odhalit, o kom jste to vlastně tak prorocky pohovořil.

Kdo jsou ti, kdo se snaží, „aby si pro sebe získali co nejvíc“? Faltýnek junior? Nebo vy samojediný, úderník z Průhonic? Kdo rozděluje společnost „na vyvolené a ty, co mají jen mlčet“? Hejtmanka Pokorná Jermanová? Ano, máte pravdu, „každý si dnes může říkat a psát, co chce“! Jenže: opravdu musíme poslouchat ministra Vojtěcha? Naštěstí jej vždy včas umravníte, jak je u vás v hnutí dobrým zvykem, že… A neměl byste ministryni (minystryni?) Schillerové zakázat její pokusy o poezii? Abych nezapomněl, jistě je třeba akceptovat vaše milé konstatování, že každý má „právo na jiný názor“ – avšak, proč by měl mít právo i na „alternativní“ fakta? Jen proto, že se jmenuje Havlíček nebo Faltýnek senior? Anebo Dostálová?

Zkrátka: to se Márovi povedlo, vždyť Andrej tehdy před dvěma lety mluvil pravdu!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner