Proruská správa chce z okupovaných oblastí v okolí Chersonu odvézt děti a starší občany

Ilustrační foto (Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Ilustrační foto | FOTO: Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Proruská správa ukrajinské Chersonské oblasti chce odeslat děti s rodiči nebo starší obyvatele na Ruskem anektovaný Krymský poloostrov nebo do jižního Ruska. Napsala to agentura RIA Novosti. Okupační úřady plán zdůvodňují ukrajinským ostřelováním.

„Připravujeme se na těžké časy kvůli (ukrajinskému) ostřelování. Rostovská oblast, Krasnodarský kraj zvou děti, rodiče a starší lidi k odpočinku,“ řekl zástupce šéfa Ruskem dosazené správy Chersonské oblasti Kirill Stremousov.

()

Na sociální síti telegram pak napsal, že na Krymu na obyvatele Chersonské oblasti čekají ozdravné pobyty.

Agentura AP Stremousovo oznámení označila za částečnou evakuaci a uvedla, že jde o další možný krok zpět pro ruského prezidenta Vladimira Putina.

Síly Kyjeva v Chersonské oblasti na konci léta zahájily protiofenzivu a jenom od začátku října osvobodily podle prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského stovky kilometrů čtverečních okupovaného území.

Ukrajinská armáda osvobodila v Chersonské oblasti na jihu země již padesátku obcí, uvedl náměstek ministra vnitra Jevhen Jenin. Ukrajinské jednotky nyní vedou souběžně dvě ofenzivy, a to na jihu a na východě země. „Nepřítel je demoralizován, opouští pozice a stahuje se do bezpečné vzdálenosti. Ve snaze zpomalit postup našich vojsk ničí zásoby munice a snaží se zničit mosty a přívozy,“ uvedl v přehledu situace ukrajinský generální štáb, který až dosud ohledně průběhu jižní ofenzivy mlčel. Ukrajinští vojáci osvobodili ves Davydiv Brid, která dosud sehrávala strategicky důležitou roli v ruské obraně, upozornila ruská redakce BBC. Ruské ministerstvo obrany na dnešní tiskové konferenci ukázalo mapy potvrzující ústup o 30 kilometrů v Chersonské oblasti, upozornil server Meduza.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články