Proruský senátor Doubrava odjel jednat na Krym. Je tam na dovolené, tvrdí jeho asistentka

Jaroslav Doubrava  (ČTK)

Jaroslav Doubrava | FOTO: ČTK

Bývalý komunistický senátor Jaroslav Doubrava, který nyní působí jako nezařazený senátor zvolený za Severočechy, odjel na Rusy okupovaný Krym jednat s představiteli tamní administrativy. Sešel se se Sergejem Aksjonovem, který o tom informoval na svém telegramovém účtu, jak na to upozornil Deník N.

„Jsem rád, že mohu v Republice Krym uvítat našeho přítele a hosta z České republiky Jaroslava Doubravu, který je známý svou mnohaletou podporou naší země a iniciativami k navázání přátelských a partnerských vztahů s Ruskem,“ popsal Aksjonov návštěvu a doplnil, že „s panem Doubravou jsme probírali kulturní výměnu mezi našimi národy, záležitosti obchodních vztahů ve světle současných událostí a zkoumali možnosti spolupráce“.

Proruský krymský parlament uvedl, že Doubrava zastupuje „mnoho obyčejných Čechů, kteří nepodporují politiku své vlády“, i podnikatele, kteří chtějí obchodovat s Krymem navzdory sankcím. Podle Doubravovy asistentky je však její šéf, jenž je svým proruským vystupováním známý, na Krymu na dovolené.

Svůj vřelý vztah k Rusku a Putinovi nezměnil ani poté, co ruská armáda napadla v únoru Ukrajinu a rozpoutala krvavou válku. V senátu byl jediným členem, který hlasoval proti stanovisku, v němž se senát usnesl, že Rusko musí nést za své činy následky, musí zaplatit reparace a ruští představitelé odpovědní za rozpoutání války musejí být postaveni před soud a potrestáni jako váleční zločinci. Nepodpořil ani usnesení o tom, aby státy EU udělily Ukrajině status kandidátské země, o němž senát hlasoval v dubnu.

Putinův režim dokáže podobné akce využít ve své propagandě. “Je obzvláště důležité, že taková setkání s našimi zahraničními přáteli, kteří se nebojí veřejně vyjádřit svou podporu Krymčanům a všem obyvatelům Ruska, mají přímý vliv na to, jak lidé v jiných zemích vnímají veškeré dění na našem poloostrově. Věřím, že stát si za svými ideály a zásadami je projevem skutečné odvahy a nejlepších charakterových vlastností. Krymčané jsou vždy otevřeni dialogu, dobrému sousedství a vzájemně výhodné spolupráci s lidmi dobré vůle,” zhodnotil návštěvu Aksjonov.

„Pro ruskou propagandu to je hodně důležité. Ukazují tím, že Rusko není v úplné izolaci a že tam jezdí západní politici,“ řekl Deníku N David Stulík, který dvanáct let působil jako mluvčí unijní delegace v Kyjevě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články