Proruským teroristům hrozí doživotí. Soud v Haagu v listopadu vynese rozsudek za sestřelení letadla

Sestřelený letoun na archivním snímku z roku 2010 (Darren Koch, wikimedia, CC BY-SA 2.0)

Sestřelený letoun na archivním snímku z roku 2010 | FOTO: Darren Koch, wikimedia, CC BY-SA 2.0

Okresní soud v Haagu stanovil 17. listopad jako předběžné datum pro vynesení rozsudku v případu sestřelení malajsijského dopravního letadla MH17 nad Donbasem. Obvinění jsou tři Rusové a jeden Ukrajinec: Igor Girkin, Sergej Dubinskij, Oleg Pulatov a Leonid Charčenko.

Při havárii letadla Malaysia Airlines způsobené dne 17. července 2014 na východě Ukrajiny výstřelem z protiletadlového systému Buk zahynulo všech 298 lidí na palubě, včetně 196 nizozemských občanů.

(Týdeník FORUM)

Soud v případu začal 9. března 2020 poté, co mezinárodní vyšetřovací tým v předchozích letech sbíral důkazy a nakonec dospěl k závěru, že letoun byl sestřelen protiletadlovým raketovým systémem Buk patřícím 53. protiletadlové raketové brigádě ruských ozbrojených sil, která byla dislokována v Kursku.

Žalobci požadují pro všechny čtyři obžalované trest doživotí. Vyhlášení verdiktu však potrvá nejméně půl dne a jakékoli změny v trestním řízení mohou ještě vést ke změně termínu vyhlášení rozhodnutí, upřesnil soud.

Girkin, Dubinskij, Pulatov a Charčenko nesou plnou odpovědnost za sestřelení MH17, a to navzdory skutečnosti, že nebyli fyzicky přítomni u odpálení rakety Buk. „Trestní odpovědnost za tento trestný čin nese ten, kdo spáchání trestného činu organizuje, usnadňuje, aktivně přispívá ke spáchání trestného činu a následně jej s chutí probírá,“ zdůraznil státní zástupce a dodal, že „podezřelí se aktivně a významně podíleli na přípravě a spáchání trestného činu, proto jsou odpovědní společně a nerozdílně“.

Obžaloba také poznamenala, že skutečnost, že cílem čtyř obžalovaných bylo sestřelit ukrajinské vojenské letadlo, a nikoli mezinárodní let, nic nemění na podstatě obvinění – protože podezřelí museli vzít v úvahu, že vzdušný prostor nebyl uzavřen pro civilní letectví.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články