Proruští demonstranti napadli novináře, zasahovat musel i antikonfliktní tým

Proruští demonstranti vyrazili k budově České televize.  (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Proruští demonstranti vyrazili k budově České televize. | FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

Lidé po celém Česku si ve čtvrtek připomínali 33. výročí sametové revoluce. Na mnoha místech probíhaly tradiční akce a oslavy svátku svobody v poklidné atmosféře. Minimálně v hlavním městě se však neobešly bez slovních ani fyzických útoků ze strany protivládních a proruských demonstrantů. Své o tom ví například novinář Radek Bartoníček, který byl v centru Prahy napaden účastníky průvodu mířícího k budově České televize. Zasahovat musel také antikonfliktní tým.

Na sociálních sítích se objevilo video, na kterém je jasně vidět, jak jeden z účastníků demonstrace napadne novináře Radka Bartoníčka z webu Aktuálně.cz. Holohlavý muž do něj nejprve několikrát strčí a pak jej začne slovně napadat. „Táhni, táhni,“ přidá se další z účastníků pochodu k budově České televize na Kavčích horách. Za záběrů je jasné, že si muži přítomnost novináře nepřejí.

Bartoníček přitom dlouhodobě dává prostor vyjádřit názory i účastníkům proruských demonstrací. „Jako novinář chci komunikovat se všemi lidmi, dál mě jejich názory zajímají, dál se je budu snažit oslovovat,“ okomentoval celý incident později Bartoníček. 

Z centra hlavního města se k budově České televize vydaly ve čtvrtek odpoledne asi tři tisíce demonstrantů. Účastníci protestu, který svolal organizátor proruských demonstrací Ladislav Vrabel, demonstrovali za umožnění vystoupení ve vysílání České televize. Protestní pochod zkomplikoval dopravu v Praze, policie uzavřela magistrálu ve směru z centra a dopravní podnik odkláněl i náhradní autobusovou dopravu za metro C ve vyloučeném úseku mezi Florencí a Pražského povstání.

Demonstranti si stěžují, že o nich novináři dostatečně neinformují, avšak když se jich poté ptají nebo je natáčejí, hrubě na ně útočí. Mnoho z nich popírá útoky na Ukrajinu a objevil se i transparent, na němž jsou v pytli na mrtvoly zobrazeni členové vlády. Policie ale nijak nezasahovala.

(Pavel Šmejkal, FORUM 24)

U České televize pak v proslovech oznámili, že podávají trestní oznámení na vládu a česká média, a žádali vystoupení z NATO a Evropské unie. Na místě zpíval také zpěvák Pepa Nos, známý například z demonstrací proti uprchlíkům. „Kdybyste tu našli nějakého provokátora, udělejte kolem něj kroužek a začněte volat ‚provokátor, provokátor,“ řekl demonstrantům Vrabel. Vystoupila třeba dvojice Hana Lipovská a Jana Bobošíková. Lipovská prohlásila, že Česká televize „je naše“, Bobošíková zase řekla, že demonstranti jsou pro ni ztělesněním odvahy a svobody. Antivaxerka Lenka Tarabová, která šíří dezinformace o Ukrajině, si zase postěžovala, že „nedostáváme informace z Východu, ale jenom ze Západu a Bruselu. Hanba České televizi.“

Přístup k hlavní budově České televize proruským demonstrantům zablokovalo několik motorkářských skupin. Ulici, která vede k hlavnímu vchodu, zatarasili vlastními těly, demonstranty přivítali transparentem „Pracky pryč od ČT!“. Další lidé pak bránili Českou televizi přímo před hlavním vchodem.

Podle vyjádření České televize na twitteru žádali demonstranti, aby byl odvysílán desetiminutový projev jejich představitele na ČT1 a ČT24 přesně v 17 hodin. „Takto to nefunguje. Program ČT určují pravidla, kodexy, standardní postupy. Ne tlak. ČT projevy na přání vysílat nemůže. A nebude,“ uvedli představitelé televize ve středu na twitteru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články