Proruští kolaboranti touží po urychleném referendu. Nebudou na to mít dost času, ukazují probíhající boje

Ilustrační foto (Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Ilustrační foto | FOTO: Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Podle ukrajinských zdrojů požadují proruští kolaboranti v tzv. Doněcké lidové republice a Luhanské lidové republice urychleně uspořádání referenda o připojení k Rusku. Údajně mají obavy z probíhající protiofenzivy ukrajinské armády, píše agentura RIA Novosti.

Proruské síly na obou separatistických územích se měly obrátit na své vůdce Leonida Pasečnika a Denise Pušilina s iniciativou, aby okamžitě vypsali referendum o uznání obou tzv. republik za subjekty Ruské federace.

(Týdeník FORUM)

„Připojení k Rusku zajistí republiku a otevře nové možnosti na cestě zpět k mírovému životu,“ napsali proruští kolaboranti ve své žádosti. Ozbrojené síly v obou enklávách „vyjádřily přesvědčení, že obyvatelé republiky iniciativu podpoří,“ stojí v údajné žádosti.

Ovšem navzdory propagandistickým prohlášením o „převzetí kontroly nad celým územím Luhanské oblasti“ zde Rusové nedokázali získat nadvládu ani po více než šesti měsících totální války.

Díky ukrajinské protiofenzívě jsou již v Luhanské oblasti některé osady osvobozeny a ukrajinská armáda nadále postupuje a vyhání agresory ze svého území. Zatím jako poslední obec, o které Ukrajina hovoří jako o osvobozené, je vesnice Belogorovka, kam ozbrojené síly Ukrajiny vstoupily 19. září.

Na jihu Ukrajiny jsou jednotky ruských okupačních vojsk sevřeny mezi ukrajinské obranné síly a pravý břeh a ukrajinské velení je vyzvalo, aby se vzdaly.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Palebná kontrola, kterou držíme nad přechody a dopravními tepnami přes Dněpr, jim umožňuje pochopit, že jsou stlačeni mezi obrannými silami a pravým břehem – jednotkami, které se nacházejí v této části Chersonské oblasti. Proto jim bylo nabídnuto východisko v podobě přesunu pod záštitou mezinárodního humanitárního práva nebo návratu domů,“ prohlásila šéfka společného tiskového střediska Obranných sil Jih Natalija Humenjuková.

Ruská vojska se i nadále zaměřují na organizaci obrany a snaží se udržet na okupovaných územích. Během dne tak Rusové provedli 4 raketové a 9 leteckých útoků a také přibližně 12 útoků z raketových systémů. Tím, že mířili i na civilní cíle na území Ukrajiny, opět porušili normy mezinárodního humanitárního práva. Zasaženo bylo přes dvacet osad.

V Záporožské oblasti bylo při útoku zničeno 10 dělostřeleckých systémů, 5 kusů obrněné techniky a ještě neznámý počet vojáků. Podle neověřených zdrojů by se mělo jednat o více než 100 mrtvých a zraněných mužů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články