Proruští radní chystají puč na ředitele ČT Dvořáka. Rok před vypršením jeho mandátu

Generální ředitel České televize Petr Dvořák  (ČTK)

Generální ředitel České televize Petr Dvořák | FOTO: ČTK

Nebuďte slušný. Babišova legendární hláška nové protagonisty a adresáty. Místo chaota by ji měli křičet televizní koncesionáři na vládní poslance. Jinak dojde v České televizi k proruskému a proautoritářskému obratu. AKTUALIZACE: Postup volby generálního ředitele České televize se nakonec na středeční schůzi Rady ČT neřešil. Předseda Pavel Matocha svůj návrh pod tlakem veřejnosti i některých radní stáhl. 

Předseda Rady České televize Pavel Matocha s tamními blíženci SPD a ANO včetně proruských kolaborantů chtějí na dnešní schůzi rady a takřka rok před koncem mandátu ředitele Petra Dvořáka protlačit start procesu zvolení jeho nástupce. Spěch má zjevný cíl: místo Dvořáka připravit volbu poddajné figury, poslušné zájmů Babiše a Okamury. To vše ještě před možným odvoláním Matochy a spol. z Rady ČT poslanci a změnou zákona o České televizi. Ta by mohla spatřit světlo světa v příštím roce.

()

Jak jsme již psali, podle rozsudku Nejvyššího správního soudu radní Matocha, Xaver Veselý, Lipovská, Váňa, Šlégr, Bradáč, Kysilka, Karmazín, Kašparů a Kratochvíl nezákonně odvolali dozorčí komisi rady. Lipovská byla odvolána už před časem kvůli střetu zájmů a třem radním vypršel mandát. Rozsudek soudu teď legitimizuje odvolání zbylých viníků.

Časový tlak na schválení harmonogramu volby nového šéfa České televize s ročním předstihem ale ještě jeden důvod. Matochovi coby předsedovi televizní rady končí za pár týdnů funkční období. A s ním i přímý vliv na agendu rady.

Skandální manipulace s dnešním programem Rady ČT vyvolává odpor části jejích členů, zvolených do kontrolního orgánu poslanci pětikoalice. Teprve včera do něj totiž Matocha pokoutně vložil změnu a rozeslal kolegům návrh usnesení, v němž schvalují postup volby generálního ředitele České televize na funkční období září 2023 až září 2029. Výběrové řízení chce přitom zahájit (sic!) 7. prosince 2022! Dvořákův mandát ale vyprší až 30. září 2023.

Byť by se mohlo zdát, že rozložení sil v kontrolním orgánu veřejnoprávní televize kopíruje sněmovnu a návrh neprojde, opak je pravdou. Agilní oporou proruských a protiunijních radních Babiše a Okamury v radě se z nováčků stal nominant Pirátů Petr Šafařík, jenž s nimi našel rychle společnou řeč. Jakkoliv nelze pirátské poslance podezírat ze zlého úmyslu, zjevně tu selhala personální intuice. Před šesti lety Šafařík skončil jako předseda Rady Českého rozhlasu, když byl zmiňován v souvislosti s uniklými e-maily pro premiéra Bohuslava Sobotku. Spolu s Matochou a spol. je dnes v Radě ČT zarytým kritikem generálního ředitele, zpravodajství a publicistiky veřejnoprávní stanice.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Že Dvořáka nemají v lásce a s Matochou jsou zajedno hned čtyři vysocí exmanažeři ČT, odejití právě ve Dvořákově ředitelské éře a politiky škodolibě zvolení ausgerechnet do televizní rady, rovněž nepřekvapuje.

Váhání pětikoalice odvolat konkrétní radní ČT, byť má v ruce nejvyšší soudní rozsudek o jejich nezákonném jednání, je naprosto nepochopitelné. Pokusy odstranit z vedení ČT televizního profíka a respektovaného viceprezidenta Evropské vysílací unie stejně jako ostřelování vládní politiky a veřejné proruské výroky Matochy a jeho souputníků na sociálních sítích i v médiích pro ně nejspíš nejsou dostatečným důkazem politické objednávky a prodloužené ruky ruské hybridní války v samém týlu Kavčích hor. Natož impulsem k nutné personální změně. Že o záměru radních mluví v souvislosti s plánovaným tažením na Kavčí hory a navíc s časovým předstihem na svých videích kolaborant Vrabel, asi také ne. Od koho z rady Vrabel neveřejné informace si lze přitom lehce domyslet. Za kus špeku by šel světa kraj!“.

Čas běží. Česká televize v čele s druhým Zavoralem a se stejně ohnutým hřbetem je na dosah. Nebuďte slušní, páni poslanci. Konejte!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články