Proruští vůdci Rajchl a Vrabel nabízejí velké věci. Oba plány mají ale stejný problém

Jindřich Rajchl, Ladislav Vrabel  (ČTK / Kamaryt Michal / Krumphanzl Michal / FORUM 24)

Jindřich Rajchl, Ladislav Vrabel | FOTO: ČTK / Kamaryt Michal / Krumphanzl Michal / FORUM 24

Proruská scéna v České republice má momentálně dva vůdce, kteří by rádi stáli v čele této skupiny obyvatel. I když se zdálo, že Ladislava Vrabela zcela zastínil Jindřich Rajchl, Vrabel se nevzdává. Oba se hádají o to, kdo komu chce ukrást fanoušky Ruska v ČR. Oba nabízejí svým následovníkům silná témata, mnohdy zcela revoluční změny a neuvěřitelné plány. Oba tyto plány mají stejný, poměrně zásadní problém. Nikdy se neuskuteční.

Aby na své akce nalákali co nejvíce lidí, skrývají se za laciná témata. Demonstrace za levnější elektřinu. Demonstrace za nižší ceny. Kdo by nechtěl levnější energie a levnější rohlíky, že? Shodují se také v tom, že na demonstracích vysvětlují lidem bludy o tom, že když s nimi půjdou, tak zařídí novou vládu, protože ta současná je podle nich špatná, všem zařídí nejspíše také zelenější trávu, modřejší nebe a větší rohlíky, které budou zadarmo, stejně jako elektřina a basa piva na každý týden. Prostě slíbí cokoliv, co jim pomůže podkopat důvěru Čechů v Českou republiku, v demokracii, v prozápadní směřování země a v legitimně zvolenou vládu. A proč to všechno?

(FORUM 24)

Protože Česká republika pod vedením vlády Petra Fialy táhne ČR na Západ, tvrdě se staví proti Rusku a jednoznačně podporuje Ukrajinu. A protože Rusové přišli o klíčového pomocníka a jeho skupinu ⁠– ano, hradní partu, upírají nyní v České republice pozornost na Vrabela a Rajchla, kteří konají přesně tak, jak se to Rusům líbí. Rozeštvat lidi a poštvat je proti vlastní zemi a vlastní vládě. Méně vnímaví lidé to bohužel nevidí a skutečně čekají ráj na zemi.

Tak tedy stručně, co nabízejí. Chtějí, aby nebyly potírány dezinformace a aby proti dezinformacím vláda nebojovala. Chtějí zákaz názorových a investigativních pořadů v České televizi. Chtějí znovu energetickou závislost České republiky na Rusku. Chtějí odchod z EU a NATO. Chtějí „osvobodit český průmysl od závislosti na zahraničních společnostech“. Tedy znárodňovat, krást. No a především chtějí vyměnit vládu bez voleb, tedy puč.

Vrabel jde v odhalování svých plánů trochu dál, Rajchl je opatrnější. Nikdo neví, jestli oba pánové svým nápadům věří, nebo jim jde skutečně jen o rozeštvání lidí pomocí pohádek. Nic z toho, co slibují, požadují a tak dále, se nestane. A to z jednoduchého důvodu. Nepřejí si to obyvatelé České republiky. Lidé je masivně nepodporují, nechtějí nic z toho, co nabízejí. Dokud nebudou relevantní politickou silou, která uspěje výrazně ve volbách, nic z toho se nestane. Strany, které podporuje Vrabel, jsou daleko pod hranicí pěti procent potřebných pro vstup do poslanecké sněmovny. Rajchl se v průzkumech ani neobjevuje.

Ilona Csáková (ČTK / Michaela Říhová)

Aby oba pánové mohli uskutečnit své zběsilé plány, musel by být počet jejich fanoušků v řádech milionů, ne maximálně třiceti tisíc zfanatizovaných lidí, kteří stále dokola navštěvují jejich demonstrace. Z kategorie jejich snů je potom to, že by bylo možné přijít za Petrem Fialou nebo Petrem Pavlem a oznámit jim, že tady ta skupinka lidí je nová vláda a teď tady bude vládnout, jak si to představuje Vrabel. Zcela směšná je také Rajchlova výhrůžka, že pokud Petr Fiala a jeho vláda nebudou poslouchat, co po nich Rajchl chce, zařídí stávku a blokádu vládních budov.

Stávku nezařídí ze stejného důvodu jako nic ze svého programu ⁠– nemá masivní podporu lidí. Blokáda vládních budov se také konat nebude. Nedovolí jim to policisté a ostraha objektů. Ale to jim nevadí. Pohádky a výhrůžky vládě budou pokračovat. Pravděpodobně se část proruské komunity bude radikalizovat a povedou svoji svatou válku proti vlajkám Ukrajiny a dál budou s chutí konzumovat ruské dezinformační kydy. Ale nic z toho, co vůdci slibují, se nestane.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články