V nedělní poledne sestavila skupina aktivistů před branou do areálu Pražského hradu transparent v podobě zdi, na níž byl vykreslený prezident Miloš Zeman jako Putinův agent. Každou z šedesáti částí transparentu přinesl na Hradčanské náměstí jeden z dobrovolníků. Akci, která vzbudila rozruch, zorganizovali členové skupiny Kaputin.

Celkem 32 metrů široká a bezmála 2,5 metru vysoká „zeď“ s obrázkem českého prezidenta, který střílí na novináře ve společnosti dominujícího Vladimira Putina a shora vykukujícího Si Ťin-pchinga, vzbudila mimo jiné i velký zájem turistů.

Happeningem aktivisté chtěli varovat před hybridní válkou Kremlu a jeho hlavními zbraněmi — propagandou, manipulacemi a dezinformacemi. Zeď, kterou dobrovolníci z různých aktivistických skupin symbolicky vztyčili před výročím komunistického puče z února 1948, pak měla představovat jakousi hráz proti dezinformacím Kremlu. Organizátoři happeningu zároveň apelovali na českou společnost, aby se proti populistům a autoritářům sjednotila.

Malované motivy na zdi doplňovaly i psané výzvy k toleranci a kritickému myšlení. Namísto úvah o vdechování zákeřných chemikálií rozprašovaných do atmosféry „zeměplochy,“ mají obyvatelé České republiky zaměřit pozornost na vlastní budoucnost a například jít ke květnovým volbám do Evropského parlamentu.

Na akci se podle jejích organizátorů podílelo více než 100 lidí a přípravy trvaly déle než 2 měsíce.

 

David Horák
David Horák
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora