Protest před Úřadem vlády. Občané přišli se žádostí a uctili památku zemřelé zdravotní sestry

Stream Jarek Jesenský

V nouzovém stavu, který v ČR stále platí a ještě nejméně do 30. dubna platit bude, je zakázáno i pořádání veškerých demonstrací a politických shromáždění. Příslušné úřady však potvrdily, že veřejné vystoupení dvou osob, pochopitelně s rouškou a za dodržení přikázaného dvoumetrového odstupu, definici shromáždění nenaplňuje, a proto je možné ho uskutečnit. Ivana Kudry, terénní pracovnice v sociálních službách, a David Šteffel, soukromník v úklidových službách, tedy dnes vystoupili před budovou Úřadu vlády, kam se dostavili s písemnou žádostí. Tu po přečtení pro média a sociální sítě odevzdali na podatelnu. Plánují ji na místě předčítat každou středu.

Kromě veřejného čtení položili před Úřadem vlády květinu a zapálili svíčku jako vzpomínku na nedávno zemřelou zdravotní sestru z pražské Thomayerovy nemocnice, tzv. oběť č. 17. Založením symbolického pietního místa chtějí vládě připomenout, že podle některých zdrojů byl přinejmenším nepřímou příčinou jejího úmrtí stres vyvolaný např. prohlášením tehdy ještě šéfa Ústředního krizového štábu Romana Prymuly o nezodpovědných sestrách, které do nemocnic zavlekly nákazu. V podobném duchu se vyjadřoval i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Známým faktem přitom už dávno je, že jak sestry, tak lékaři pracovali s vysoce infekčními pacienty s nedostatečnou ochranou, neboť jim stát nedokázal zajistit odpovídající prostředky.

Procházka kolem Úřadu vlády

Zveřejnil(a) Jarek Jesenský dne Středa 8. dubna 2020

 

Dopis adresovaný Vládě České republiky přinášíme exkluzivně v plném znění:

Pane premiére, paní ministryně, páni ministři!

V současné době pandemie koronaviru COVID-19 se naplno projevila schopnost, či spíše neschopnost vlády ČR řešit aktuální problémy rychle a konstruktivně.

Po vyhlášení nouzového stavu se celá republika ocitla v nejistotě, jak se vlastně máme chovat.

Nechceme zpochybňovat ty kroky vlády, které přímo souvisí se zvládnutím této hrozby, tj. roušky, omezení pohybu osob a zavření všech škol. Bohužel vláda za vydatné podpory neexistujícího prezidenta Zemana spíše řeší, jak následovat maďarského příkladu, místo aby se naplno věnovala řešení aktuálních problémů. Navíc se politická situace stává nepřehlednou a vyvstává zde obava z ovládnutí státních a soukromých podniků ze strany hnutí ANO.

Povinné nošení roušek, které ale nebyly a stále ještě nejsou běžně dostupné v obchodech či lékárnách, je jedna z věcí, která svojí absurditou překonává i slavný Monty Pythonův cirkus. Ač se ministr zdravotnictví v lednu v Parlamentu bil v prsa, že Státní hmotné rezervy a sklady jsou plné zdravotnických pomůcek, a Andrej Babiš po vyhlášení nouzového stavu chtěl rozdávat respirátory a roušky všem, kdo si řeknou, vyšlo najevo, že stát NEMÁ nic a že vědomě lhal o aktuální situaci. To nemluvíme o situaci ve zdravotnictví a sociálních službách, kde nedostatek zdravotnického materiálu dosáhl obludných rozměrů vzhledem k prakticky stoprocentní možnosti nákazy bez těchto prostředků. Není možné, aby stát samotný suplovala veřejnost svépomocí. Dále je zde odmítání soukromých firem s nabídkou výroby dezinfekčních prostředků. A najednou se vyskytne firma, mimochodem ze skupiny Agrofert, která masivně nabízí antivirovou dezinfekci v míře, která vyráží dech.

Testování osob s podezřením na nákazu koronavirem stále nefunguje. Odmítání nabídek renomovaných laboratoří, které mají vybavení na testování na přítomnost viru, a následné udělení akreditace laboratoři, kterou vlastní Agrofert, v nás vzbuzuje určité obavy. Tato laboratoř navíc provádí testy za ceny, které jsou nesrovnatelně vyšší než u jiných stejně kvalifikovaných laboratoří. V době, kdy desítky, možná stovky laboratoří mohou dělat testy a zvládnout mnoho testů denně, stále trvá stav nečinnosti vlády a udělování akreditací vázne.

A právě poslední kroky vládního kabinetu nás donutily vydat toto prohlášení, a proto POŽADUJEME:

  1. Stažení veškerých bodů z jednání vlády, které se přímo netýkají zvládnutí pandemie, a co nejrychlejší přijetí usnesení a nařízení, která povedou k co nejrychlejšímu ukončení nouzového stavu a návratu k normálnímu životu.
  2. Žádáme vládu, aby konečně začala respektovat doporučení Ústředního krizového štábu, kde zasedají odborníci na tuto problematiku. Pan premiér jistě rozumí spoustě věcí, ale pochybujeme, že se orientuje v tak specializované oblasti, jakou epidemiologie a medicína bezesporu je.
  3. Decentralizaci distribuce zdravotních pomůcek a převedení pravomocí z ministerstva vnitra na jednotlivé kraje, které mají o situaci lepší přehled nežli přetížené ministerstvo.
  4. Žádáme odpovědné orgány, aby neodkladně zajistily plné zásobování plnohodnotným zdravotnickým materiálem všem nemocnicím, zdravotnickým zařízením, sociálním službám a terénním pracovníkům.
  5. Žádáme vládu ČR, aby neprodleně zajistila zásobování kvalitními zdravotnickými výrobky již otevřené lékárny, drogerie a jiné obchody a aby konečně začala na sto procent spolupracovat s českými výrobci těchto pomůcek místo nakupování nekvalitních výrobků z Číny.

Děkujeme za pozornost a věříme, že pro vás tento „výkřik do tmy“ nebude ojedinělý.

Ivana Kudry, David Šteffel

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner