Protestovat je legitimní. Výsledek voleb respektujeme, vzkazují organizátoři demonstrace v Plzni

Demonstrace proti Andreji Babišovi (Nicola Zörkler)

Demonstrace proti Andreji Babišovi | FOTO: Nicola Zörkler

Deník FORUM 24 hovořil s organizátory demonstrace v Plzni, kterou začínají nadcházející protesty Milionu chvilek pro demokracii. Řeč byla hlavně o jejich smyslu. Odpovídali mluvčí spolku pro)(hnutí, tedy jáhen Robert Elva Frouz, Eva Volfová a Roman Čiviš.

Série demonstrací bude zahájena v Plzni. Proč právě zde?

Občanská síť pro)(hnutí, působí na Plzeňsku už několik let a má za sebou řadu různých akcí a setkání. Od počátku vzniku Milionu chvilek tyto dvě iniciativy těsně spolupracují a navzájem se inspirují. To jsou hlavní důvody, proč štafeta začíná v Plzni.

V čem by měly být regionální akce odlišné od těch pražských?

Měly by do povědomí veřejnosti vnést i témata, která se řeší na místní úrovni, propojit republikový pohled na politické a společenské pohyby s děním v krajích.

Jak se daří právě v Plzni a okolí aktivizovat společnost? Jaké máte ohlasy?

Vystoupí mluvčí spolku Milion chvilek Mikuláš Minář a Benjamin Roll, socioložka Ida Kaiserová, politolog a jáhen Robert Elva Frouz, Jana Filipová z obce Koloveč, která vyhrála soud nad Andrejem Babišem. Dále podnikatel Lukáš Hilpert ze Stříbra, Eva Volfová a Jan Valdman z plzeňské občanské sítě pro)(hnutí.

Za poslední asi tři roky sledujeme, jak na Plzeňsku roste počet lidí, kteří se o veřejné dění nejen zajímají, ale jsou ochotni do něj i aktivně vstoupit. Jsme rádi, že se tento trend viditelně šíří i do menších měst a obcí.

Setkáváte se i s názory, že nerespektujete výsledky voleb atp.?

Setkáváme, i když ne příliš často. Nezbývá, než se pokoušet stále znovu vysvětlovat a ukazovat, že nenapadáme výsledky voleb, ale konkrétní činy konkrétních lidí. A aktivizace občanské společnosti je přeci legitimní věc, která výsledek voleb nijak nerozporuje.

Jak podle vašeho názoru regionální akce ovlivní další demonstrace proti Stanislavu Křečkovi?

Doufáme, že se podaří udržet pozornost na obě linie událostí.

Co je vlastně cílem regionálních akcí? Milion chvilek pořádal více událostí, které se odehrávaly ve městech a obcích po celé zemi. Jak se to dařilo na Plzeňsku?

Míst, kde byly svolávány pravidelně, není v Plzeňském kraji mnoho. Jak už ale bylo řečeno výše, přidávají se postupně další města a obce, v poslední vlně například Stříbro, Rokycany nebo Třemošná. Vážíme si odvahy a vytrvalosti všech organizátorů, zejména těch z menších sídel.

Budete se zúčastňovat i protestů v dalších městech?

To se těžko plánuje předem. Pokud to bude možné a vhodné, rádi i osobní účastí podpoříme každé dobré dílo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]