Protestující studenti vystavili Plagovi maturitní vysvědčení. Neprospěl v komunikaci ani lidskosti

Studentům se nelíbí přístup ministra Plagy (FB Spravedlivá Maturita)

Studentům se nelíbí přístup ministra Plagy | FOTO: FB Spravedlivá Maturita

V pondělí v Praze demonstrovala asi stovka studentů. Dožadovali se úředních maturit, které prosazoval premiér Andrej Babiš. Studenti za křiku hesel „Hanba Plagovi!a „Co chceme? Spravedlivou maturitu! Kdy ji chceme? Teď!vyrazili z náměstí Republiky k ministerstvu školství na Malé Straně. Podle zakladatele organizace Spravedlivá maturita se studentům nelíbí přístup ministerstva ke studentům. Plagovi proto vystavili vysvědčení.

Protestní pochod zorganizovaly organizace NE:BRZO a Spravedlivá maturita, kterým se nelíbí, jakým způsobem zachází ministerstvo školství v době pandemie se studenty. O plánované akci informovaly organizace na twitteru, kde upozornily na důležitost dodržování platných nařízení, jako je nošení respirátorů a dodržování rozestupů.

Za doprovodu policie se studenti vydali přes Vltavu pod Letnou a svůj pochod zakončili před budovou ministerstva školství, kde skandovali heslo „Plaga ven!“

Podoba letošních maturit je ve společnosti velkým tématem. V lednu se rozhodlo o zrušení slohové části. V březnu byla zrušena i ústní zkouška z českého a cizího jazyka, kterou mohou studenti složit dobrovolně. Počet opravných pokusů zvýšilo ministerstvo na tři. Studenti ale chtěli výraznější změny a zdůraznili, že mnohokrát vyzvali ministra školství ke komunikaci. Plagovo přehlížení bylo nakonec tím hlavním důvodem, proč studenti vyrazili do ulic.

„K uspořádání protestního pochodu nás vedlo hlavně přehlížení studentů ze strany pana ministra Roberta Plagy, který řekl, že pokud nenastane návrat studentů do škol a nebude obnovena prezenční výuka, tak bude o úřední maturitě uvažovat,“ okomentoval pro deník FORUM 24 zakladatel iniciativy Spravedlivá maturita Adam Jahnel.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

O tom, že studenti mají právo na úřední maturitu, byli protestující přesvědčeni. „Máme právo na úřední maturitu. Okolní státy k ní také přistoupily, především Slovensko již druhým rokem. Pan Grohling, slovenský ministr školství, je přesný opak pana Plagy. S iniciativami jedná, je ochoten jim naslouchat. Vloni pan ministr Plaga uvažoval o úřední maturitě, a to byli studenti jen dva měsíce doma. Letos jsme na distanční výuce přes deset měsíců a situace je značně horší,“ vysvětlil Jahnel.

Před budovou ministerstva školství nechali protestující ministrovi školství maturitní vysvědčení. „Toto gesto mělo symbolizovat naši situaci. Pan Plaga nechce naslouchat studentům již od ledna. Několikrát jsme ho vyzvali k diskuzi. Formálně, otevřenými dopisy… A stejně bez reakce. Na oplátku jsme mu my, maturanti, připravili vysvědčení za jeho činnost. Tedy spíš nečinnost vůči studentům. Mrzí nás, že se z maturit stal politický boj,“ uzavírá Adam Jahnel.

Ministr Plaga byl studenty ohodnocen ze čtyř „předmětů“: lidskost, ochota pomoci, komunikace a principy demokracie. Ve všech „předmětech“ dostal Plaga od studentů hodnocení „neprospěl“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články