Ve čtvrtek ráno se začali z různých směrů sjíždět do Prahy protestující zemědělci s traktory a auty. Podle odhadu Agrární komory ČR vyjelo asi 700 traktorů a další techniky a kolem 3500 lidí. Čtvrteční jízdou po Praze a demonstrací před Strakovou akademií chtějí zemědělci dát najevo, že vláda podle nich neřeší jejich problémy. Policisté ráno oznámili, že zemědělci před úřadem vlády vysypali hnůj a zkomplikovali tím dopravu. To odsoudil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) i předseda zemědělského výboru sněmovny Michal Kučera (TOP 09).
Zemědělci zhruba do 11:00 jezdili okružní trasou okolo Letenských sadů, a to přes nábřeží Edvarda Beneše, Chotkovy sady a ulicemi Milady Horákové, Veletržní, Dukelských hrdinů a dál po nábřeží k úřadu vlády. V poledne pak začala demonstrace před sídlem vlády, kde se s účastníky protestu chce setkat ministr zemědělství Marek Výborný. Dal najevo, že se zemědělci je připraven dál jednat o jejich požadavcích, ale nebude se rozhodovat pod ultimáty.
Policisté na sociální síti X ráno uvedli, že zemědělci na nábřeží Edvarda Beneše vysypali hnůj a zkomplikovali tím městskou hromadnou dopravu. „Situace komplikuje i individuální dopravu. Věc řeší policisté a vyzýváme motoristy, aby se oblasti vyhnuli,“ napsali. Následně dodali, že řidiče, který hnůj na silnici vysypal, policisté zajistili, je podezřelý z několika přestupků.
Kvůli protestu musela být odkloněna tramvajová linka 15 v úseku Čechův most – Malostranská, uvedl na webu dopravní podnik. Zastávka Malostranská je provizorně zřízena v ulici Letenská.
„Právo kohokoliv na protest respektuji a jsem připravený vyrazit férově diskutovat mezi zemědělce. Poctivý přístup očekávám i od pořadatelů, kteří slíbili nezablokovat dopravu v Praze včetně MHD. Hnůj vysypaný na tramvajové koleje za takový přístup zrovna nepovažuji,“ vzkázal na sociální síti X ministr Výborný.
„Vysypat hnůj před Úřad vlády je fakt „zaručený “ způsob, jak změnit názor veřejnosti na dotování zemědělců z veřejných peněz,“ přidal se Kučera.
Zemědělci požadují od vlády podporu zaměstnanosti na venkově, nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat a vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem, případně nedanění evropské provozní dotace. Dalším požadavkem je, aby vláda aktivně hájila zájmy českých zemědělců v souvislosti s obchodní dohodou s Ukrajinou. Pátým požadavkem je maximální možné navýšení mimořádné pomoci zemědělcům, pokud to Evropská komise umožní.
Protestní akci svolali na čtvrtek představitelé Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR, podpořili ji i zástupci Společnosti mladých agrárníků a Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů. Výborný už dříve řekl, že vláda vyšla vstříc některým z pěti požadavků farmářů, těm však podle jejich vyjádření taková pomoc nestačí.
Výborný na tiskové konferenci ve čtvrtek dopoledne řekl, že vážnosti situace v zemědělství si je vědoma celá vláda. „Já poslední dny a týdny se tomu skutečně věnuji jako naprosté prioritě a to právě tak, abych dokázal doručit podporu a pomoc, kterou si čeští zemědělci skutečně zaslouží,“ řekl Výborný. Doplnil, že vláda letos přidá peníze na životní pohodu zvířat a příští rok podpoří dvěma miliardami korun zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění u zaměstnanců.
„Ve čtvrtek večer (minulý týden) jsme se i za účasti pana premiéra a ministra financí dohodli na jednoznačných krocích pro podporu českého zemědělství. V pátek jsem to sdělil vedení všech tří nevládních organizací (Agrární komora, Zemědělský svaz, Asociace soukromého zemědělství), takže ty informace měly. Mrzí mě, že ty informace v úplnosti nepředávají dál svým členům, případně, že sdělují informace, které nejsou pravda,“ řekl Výborný. Dodal, že v neděli zemědělským podnikům odeslal dopis, kde jim vysvětlil, jaké jsou možnosti podpory sektoru a poprosil je o pochopení.
Česko stejně jako další státy Evropy zažívá protesty zemědělců opakovaně. Někteří z nich demonstrovali 19. února před ministerstvem zemědělství v Praze a protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovali magistrálu. Agrární komora a zemědělský svaz se ale od této akce distancovaly, místo toho se podílely na evropském protestu 22. února proti byrokracii a ekologickým požadavkům v zemědělství či dovozu ze zemí mimo Evropskou unii. Stovky traktorů tehdy zpomalovaly dopravu na hlavních silnicích a u hraničních přechodů.