Protesty na podporu Navalného jsou výjimečné. Vidí Rusové na obzoru změnu?

Alexej Navalnyj  (Instagram/Alexej Navalnyj)

Alexej Navalnyj | FOTO: Instagram/Alexej Navalnyj

Vyjadřuji podporu občanské společnosti v Rusku, která v těchto dnech svádí další z mnoha bojů proti Putinovu režimu. Věřím, že tentokrát Rusové konečně vidí na obzoru změnu, jelikož situace je jiná a nejde pouze o Navalného. Proč?

V bezmála stovce ruských měst se o víkendu demonstrovalo na podporu symbolu ruské opozice, Alexeje Navalného, který byl bezprostředně po návratu do země zadržen. Protestů v Moskvě se podle agentury Reuters zúčastnilo až 40 tisíc lidí. A podle nevládního portálu OVD-Info, který se zabývá monitoringem policejních zákroků, bylo po celém Rusku zadrženo nejméně 3134 lidí.

Policejní manévry a zatýkání během protestů za propuštění Alexeje Navalného z vazby (Youtube/DW News)

Mezi zadrženými byla i Navalného manželka Julija Navalná, která na Instagramu oznámila, že se hodlá zúčastnit demonstrace v Moskvě na podporu manžela, který se podle jejích slov „nikdy nevzdá”. Po svém zadržení zveřejnila fotografii přímo z policejního antonu s ironickým komentářem: „Omlouvám se za špatnou kvalitu. Špatné světlo.” Skoro to vypadá, že se Putinův režim obává běloruského scénáře, kdy se nakonec skutečnou tváří opozice stala až manželka zadrženého opozičního předáka Světlana Cichanovská.

Policie zadržela i Navalného blízkou spolupracovnici Ljubov Eduardovnu Sobolovou či vlivného blogera Ilju Varlamova. Navalného spolupracovník Leonid Volkov se ještě v sobotu nechal slyšet, že opozice pořádá hned na příští víkend další protesty. Mrazivému počasí navzdory.

Navalnyj se stal symbolem potlačování občanské společnosti v Rusku. Putinovy seznamy „nežádoucích organizací” potlačují v zemi činnost všech aktivistů a demokratů. A právě ty je třeba podporovat víc než kdy jindy. Už před rokem jsem zveřejnila otevřený dopis, v němž jsem na Putinovy represivní praktiky upozorňovala.

Proč si myslím, že současné protesty by konečně mohly něco skutečně změnit? Navalnyj není pro demonstranty jen symbolem opozice vůči Putinovi. Takový boj byl v minulosti už mnohokrát odsouzen k porážce. Navalnyj naproti tomu zosobňuje odpor proti celému systému, který v současném Rusku vládne. Je to systém strukturální korupce mezi Kremlem a třídou oligarchů, kteří s ním udržují vazby a těží z jeho pokračování.

Eric Drooker

Lidem, kteří i v takových mrazech vyjdou do ulic, se dnes zkrátka v Rusku nežije dobře a vědí, že je to právě důsledek zkorumpovaného systému, který slouží hrstce Putinových miliardářů. Protesty neoslavují nějakého anti-Putina a hrdinu Navalného – sledujeme možná mnohem otevřenější spor o charakter celé země, v němž sehrává Navalného případ jen roli rozbušky.

Ve svém prohlášení jsem minulý týden připomínala slova samotného Navalného a vyzývala k tomu, aby EU přesněji cílila sankce na oligarchy blízké Kremlu. Když se léčil z otravy novičokem, sestavil Navalnyj údajně seznam těchto oligarchů. Ten minulý týden zveřejnil na sociálních sítích jeho spolupracovník Vladimir Ašurkov.

Jsem ráda, že Evropský parlament minulý týden vydal poměrně silnou rezoluci. Je to důležitý krok, ale nesmí zůstat osamocen. Stejně jako běloruská, i ruská společnost touží po změně. A potřebuje k tomu širokou podporu demokratického světa. 

Autorka je europoslankyně za Piráty

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články