Protesty v Rusku: V čem tkví úspěch Navalného strategie?

Ruská policie zadržuje Alexeje Navalného. (youtube)

Ruská policie zadržuje Alexeje Navalného. | FOTO: youtube

Pondělní demonstrace svolané Alexejem Navalným potvrdily to, co se vždy považovalo za utopii, ale o čem se nedávno začalo šeptat. Mladí Rusové začínají v hojném počtu projevovat zájem o politiku. Na fotkách demonstrujících (a hlavně zatčených) je nebývalé množství mladých lidí, kteří ač jsou často terčem ideologické masáže ze všech stran, začali přemýšlet o budoucnosti své země. Lví podíl na tom jistě má marketingová strategie Navalného organizace Fondu boje proti korupci, jež se z blogu o úplatkářství proměnila ve svolavatele největších demonstrací od doby nástupu Vladimira Putina do třetího funkčního období.

Medveděv, korupce a Pornhub

Zveřejnění videa o rozsáhlé korupci Dmitrije Medveděva v březnu tohoto roku bylo bodem zlomu. Rozkrytí kauzy viděl rekordní počet diváků a stejně rekordní byla i účast na následné demonstraci. Navalnému se podařilo proniknout za hradbu nezájmu o politiku i těch lidí, kteří brali dnešní ruskou realitu jako něco, co se nedá změnit, jen si na to zvyknout. Další počiny Fondu boje proti korupci, i když leckdy diskutabilní, na sebe nenechaly dlouho čekat. Třeba odhalení, kterak nejbohatší Rus Ališer Usmanov podvodem ke svému majetku přišel, za což si Navalnyj vysloužil další prohraný soudní spor. Soudkyně mu uložila video o Dmitriji Medveděvovi smazat, avšak ještě než zaschnul inkoust na rozsudku, ozval se Fondu největší porno web světa Pornhub, že film umístí na svém serveru… Cesty ruské opozice jsou nevyzpytatelné.

Na co Rusové slyší

Co tedy stojí za narůstající popularitou Navalného, který je v podstatě populista bez komplexnější vize budoucnosti Ruska? Alfou i omegou jeho programu je korupce. Lidé se v Rusku mají špatně, protože politici kradou a neplatí daně. Pak nezbývá na důchody, zdravotnictví ani opravy silnic. Když oligarcha Ališer Usmanov zaplatí daně, tak se postaví xy školek, xy kilometrů silnic, zvednou se mzdy o xy rublů. Rusové dnes a denně slyší, jak si musí utahovat opasky kvůli Krymu a pak vidí, že premiér země utrácí milióny za luxusní sídla.

Navalnyj začal pracovat s frustrací ruské společnosti pramenící z představy, že ze současného systému se nelze nijak vyvázat. Od svého prosincového videa, kde ohlašuje kandidaturu na prezidenta, nevynechá příležitost vysvětlit spoluobčanům, že je přeci normální, aby státní úředníci nekradli, a i ti nejbohatší platili daně. Za svůj cíl si klade takový stav ve společnosti nastolit. Ani slovo o představě fungování veřejného zdravotnictví, které je v Rusku opravdu velkým problémem, zahraniční politice – ožehavé otázce Krymu se vyhýbá, jak čert kříži, stavu potlačování lidských práv, svobody projevu či jakékoliv jiné oblasti ani nemluvě. Jak podotkla Xenia Sobčak v ostře sledovaném rozhovoru s Navalným pro nezávislou televizi Dožď, opozičníkův program tvoří akorát hesla, vlastně jsou to takové přípitky.

Kupředu mladí

I přes vyprázdněnost toho, co by se jen vzdáleně dalo nazvat programem, se Navalnému podařilo vytáhnout do ulic masy lidí a oslovit především mladší generaci. Alexej Navalnyj je víc než kdokoliv jiný z ruské opozice skvělý rétor. Charismatický dobře vypadající mladý muž, který je vždy v košili (ale ne v saku, takže nepůsobí jako jeden ze zástupu vládních představitelů) a rozhodným hlasem plným sebevědomí ukazuje grafy a tabulky, jak si kdo napěchoval kapsy z eráru. To je základ všech videí Fondu boje proti korupci. Když Navalnyj mluví, člověk má pocit, že něco může změnit, že opravdu stačí vyjít na ulici, udělat demonstraci a ti mocní tam nahoře se chytí za nos a sami uznají, že už přestřelili a přestanou krást.

Každé video je profesionálně zpracované: obsahuje multimediální rámečky s informacemi, barvami, vloženými obrázky, pohybujícími se grafy a hlavně srší vtipem a vše je podkresleno akční hudbou. Navalnyj prezentuje korupci jako show, detektivku s grandiózním, i když nepřekvapivým rozuzlením, kterou si ale pustíte před spaním, protože na státní televizi jde argentinská telenovela nebo plytká talkshow, že i Jan Kraus proti tomu působí jako komik první třídy.

Pravda a peníze

Navalnyj boří stereotypy, že věci veřejné jsou nuda, respektive, jsou, pokud je sledujete na oficiálních kanálech, a navíc tam přece lžou. Ale já jsem na tom stejně jako vy – mrká upřímnýma modrýma očima z monitoru – a proto vám řeknu pravdu (jak ostatně stojí ve sloganu Fondu boje proti korupci) – a varovně zdvihá prst – že podle ruské ústavy máme legální právo na podíl z těch obrovitánských majetků ruských oligarchů.

Apel na znevýhodněné korupčním systémem nese ovoce, stejně jako přímá výzva mladým lidem, že přeci jde o jejich budoucnost. Pokud jsou spokojeni s tím, že několik let jejich rozpočet pumpuje univerzitní školné, aby pak nedostali pozici odpovídající jejich vzdělání jen proto, že nemají příslušné kontakty, pak je vše v pořádku a seďte doma.

Server Vedomosti přinesl vyjádření několika mladých protestujících, kteří shodně tvrdí, že tam nejsou kvůli Navalnému, ale proto, že jim vadí nulová perspektiva, kterou jim nabízí jejich rodná země. Výrok jedné z demonstrujících „neděsí mě jít na 15 dní do vězení, ale žít dalších 20 let v takové bídě“, shrnuje postoj většiny z nich.

Revoltující nálada v Moskvě

Aby obraz byl kompletní, je nutné ještě dodat, že například v Moskvě jsou lidé dopálení nejen korupcí, ale i rozhodnutím vlády zbourat tzv. chruščovky, neboli původně provizorní bydlení, kterým reagovala vláda za Chruščova na nedostatek bytů na přelomu 50. a 60. let. Úmysl strhnout dnes již zcela nevyhovující a mnohde i život ohrožující stavby je doprovázen demonstracemi aktuálních nájemníků a vlastníků, jelikož s nimi nikdo záměr nekonzultoval a proslýchá se, že spíš než o řešení problému jde o developerský projekt, na kterém moskevští radní nejspíš nebudou škodní. Takže od demonstrací za bydlení k demonstracím proti korupci byl jen krůček.

Navalnyj a jeho Fond dokázali podchytit všechny protestně naladěné hlasy a spojit je pod jediným heslem „pryč s korupcí“. Korupce totiž může být příčina úplně všech nezdarů. Je to takové zcela konkrétní a zcela abstraktní slovo zároveň. Zaklínadlo, které zrovna v dnešní době a v dnešních podmínkách na občany funguje, protože působí neotřele, srozumitelně a důvěryhodně, a hlavně vyvolává stejnou reakci jak v Moskvě, tak ve Vladivostoku. Kromě aktivizace mládeže se totiž ještě podařilo zbořit mýtus o tom, že se demonstruje jenom v Moskvě či Petrohradu. Zapojení dvou stovek měst od západu na východ celé země je tomu důkazem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]