Symbolické, proti Babišovi demonstroval i expremiér Sobotka. Tahle hydra se mu vymkla z rukou

Bohuslav Sobotka demonstruje proti Babišovi, Zemanovi a Benešové. (Pavel Hofman)

Bohuslav Sobotka demonstruje proti Babišovi, Zemanovi a Benešové. | FOTO: Pavel Hofman

Staroměstské náměstí je skutečně zvláštní křižovatka různých osudů. Potvrdilo se to ostatně i v úterý, kdy v davu, který na adresu Babiše, Zemana a Benešové křičel: „Hanba, demisi a máme toho dost“, byl i bývalý premiér a Babišův šéf Bohuslav Sobotka. Zachytil ho tam fotoreportér deníku FORUM 24. Protestující Sobotka velmi dobře zná ty, proti kterým byla demonstrace namířena.

S Benešovou byl spolustraníkem v ČSSD, se Zemanem soupeřil převážnou část svého fungování v politice a Babišovi dělal šéfa. Téměř čtyři roky ho nechal prorůstat do státu, přihlížel, jak Babiš sosá státní pokladnu, až ho nakonec z vlády i přes dětinské výkruty Zemana vyhodil.

(Pavel Hofman)

Sobotka se ve vztahu ke svému ministrovi financí Babišovi proslavil výrokem o tom, že Babiš ojebal stát na daních. Ten zveřejnil na sociální síti v souvislosti s trikem, díky kterému se Babiš vyhnul placení daní.

Účast na protibabišovské, protizemanovské a protibenešovské demonstraci se řadí mezi další zajímavé kroky Bohuslava Sobotky, který se z politiky stáhl přesně před rokem, kdy rezignoval z osobních důvodů na mandát poslance. Před stranickým referendem oznámil, že bude hlasovat proti vstupu ČSSD do vlády s ANO a KSČM.

Kde se stala chyba?

Vnucuje se otázka, jak se to vlastně stalo, že Sobotka je na chodníku s lidmi a Babiš pořád ještě existuje jako premiér? Kde došlo k té zásadní chybě?

Babiš předně nikdy neměl být do žádné vlády jako osoba připuštěn, protože agent Státní bezpečnosti tam nemá co dělat. Na to se ale všichni jaksi vykašlali a pak jim hydra přerostla přes hlavu. Pak už do té míry, že jeho odvolání už nemělo velký význam, protože jeho chapadla zůstala.

Tehdy se zřejmě promeškala možnost skutečně podat demisi celé vlády, což by Babišovi neumožnilo dělat ze sebe ukřivděného mučedníka – kňučedníka, který byl odněkud vyhnán. Zeman by se nejspíš vyřádil na nějaké své vládě takzvaných odborníků, ale to už se mohlo do voleb nějak přežít.

(archiv)

Sobotka měl samozřemě v některých věcech smůlu. Nemohl za uprchlickou krizi, kterou populisté hned využili, neměl na své straně média jako oligarcha, který si je dokoupil pro osobní potřebu, a také se nenarodil jako lidový tribun elektrizující masy.

Jenže to je právě problém, že se v politice vždycky objeví nějaká nečekaná pohroma, která kříží plány. Povodně, co vyprázdní státní pokladnu, světová ekonomická krize, uprchlíci, bezskrupulózní osoba ve funkci prezidenta. Socialisté rádi plánují, myslí to dobře a pak to dopadne jako vždycky.

No nic. Pracujeme s tím, co máme. Minulost existuje ve svých důsledcích, ale budoucnost není nikdy předem daná, takže je nutno pokračovat. V každém případě je dnes pro bývalého premiéra místo v zástupu lidí na chodníku čestnější, než kdyby dělal nějaký fíkový list současné moci, jako to dělá jeho nástupce Hamáček. Vítáme do klubu a posilněni i negativními zkušenostmi jdeme dál.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner