Proti Babišovi hlasovala jeho vlastní frakce. Nepodržela ho europoslankyně z ANO

Hlasování Evropského parlamentu  (EU)

Hlasování Evropského parlamentu | FOTO: EU

Dva europoslanci z SPD Tomia Okamury a pět europoslanců hnutí ANO. To jsou počty těch, kdo hlasovali proti rezoluci Evopského parlamentu o českém premiérovi Andreji Babišovi. Celkově je ale úplně jasno – frakce Renew Europe z velké většiny rezoluci podpořila, celkově bylo proti pouze jedenáct jejích členů. Andrej Babiš má problém.

V přehledu toho, kdo jak hlasoval, je zajímavých hned několik jmen. Tak předně – pan Babiš má evidentní podporu Okamurových extremistů, protože Hynek Blaško i Ivan David byli proti přijetí rezoluce. Jiný postoj má ale evidentně komunistická strana, která podporuje Babišovu vládu, protože její europoslankyně Kateřina Konečná se hlasování zdržela.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

A zdržela se také europoslankyně za hnutí ANO Radka Maxová. Ta před několika dny pro server Seznam Zprávy uvedla, že řeší, zda v hnutí ANO setrvá. To je takový rys některých lidí z Babišovy strany: při častém setkávání se zástupci civilizovaných zemí totiž zjistí, že jejich hnutí a zejména jeho šéf je vzhledem ke své minulosti i současnosti nepřijatelný.

V přehledu hlasování, který přinášíme níže, ale stojí za pozornost ještě několik konkrétních jmen. Babiše se z frakce Evropských konzervativců a reformistů zastali europoslanci z polské strany Právo a spravedlnost. A z Evropské lidové strany zase Maďaři z vládní strany Fidesz. Tím je ještě jasnější, kdo na evropské scéně ještě Andreje Babiše podporuje.

Jako poslední stojí za zmínku europoslanec a někdejší šéf frakce ALDE (předchůdce Renew Europe) Guy Verhofstadt. Člověk, který umetl Babišovi cestu mezi evropské liberály, vystupoval dokonce na sjezdu hnutí ANO a velmi českému předsedovi vlády pomohl v tom, že ač již tehdy existoval zásadní problém s jeho střetem zájmů, byl na evropské scéně legitimizován. Jak se ovšem zdá, i panu Verhofstadtovi už postupně dochází, co udělal a kdo je Andrej Babiš, protože se při hlasování zdržel.

Čísla ale jinak hovoří jasně. Shoda 510 europoslanců je naprosto bezprecedentní věcí. Rezoluce vznikla díky shodě šesti frakcí, pro nakonec hlasovali europoslanci ze všech uskupení zastoupených v Evropském parlamentu. Zelení/FTA pro usnesení hlasovali všichni, socialisté i lidovci velkou většinou. Babišův evropský problém roste – a zastavit ho už nebude možné.

HLASOVÁNÍ SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT ZDE:

hlasovani usneseni new

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]