Hejtman z Ostravy vzkazuje Babišovi: Zastrašit se nenechám!

Eric Drooker

V posledních dnech hýbe českou scénou kauza kolem vzniku průmyslové zóny Nad Barborou na Karvinsku. V červenci vláda rozhodla, že kraj s vysokou nezaměstnaností podpoří a do zóny vloží až 750 milionů korun. Jenže když ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš s velkým zpožděním zjistil, že zóna má stát na pozemku, který vlastní společnost Asental Land Zdeňka Bakaly, červencové usnesení vlády napadl a požadoval, aby vláda své rozhodnutí zrušila. Kabinet totiž podle něj neměl před schvalováním informaci, že Moravskoslezský kraj má vykoupit za zhruba 200 milionů korun pozemky právě od Bakaly. A to Babišovi vadí. Při té příležitosti napadl ministr také hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka z tunelování a v rozhovoru pro Českou televizi dne 25. 8. 2015 doslova řekl:„Je to všechno zamlžené, pan hejtman lže a samozřejmě je to jeho kšeft.“

Kde je pravda?

Skutečnost je taková, že to, které firmě pozemky patří, bylo známo již od počátku a jsou na to písemné důkazy. V reakci na Babišovy výroky to mimo jiné uvádí hejtman Novák ve své zprávě ZDE.

Ministr Babiš si pouze materiály neprostudoval důkladně, což je věc, která u něj není neobvyklá a sám to již dříve přiznával. Například v únoru 2014 v souvislosti se svým návrhem na snížení schodku rozpočtu doslova uvedl: „Mě kritizují, že rozpočet jsem nečetl. No nečetl, ani ho nebudu číst. Nemůžu číst 900 stran.“

Na tento Babišův „zvyk“ upozorňoval v pořadu České televize také hejtman Novák: „Mě skutečně nepřekvapuje, že pan ministr Babiš nečte vládní materiály. Já jsem byl přítomen na několika jednáních vlády a zažil jsem komické situace, kdy pan Babiš argumentoval o tom, jak špatně hospodaří Státní fond dopravní infrastruktury a po pěti minutách vyšlo najevo, že se jedná o majetek Správy železniční dopravní cesty. A stejným způsobem argumentoval na jednání vlády v Ostravě. Dokonce zvedal hlas. Já jsem mu říkal, že tohleto na mě neplatí, že jsem z Ostravy a jsem zvyklý na hrubší zacházení.“

Ze včerejšího jednání koalice vyplynulo, že červencové usnesení vlády o vzniku průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné se měnit nebude, jak Babiš požadoval. Hejtman Miroslav Novák (ČSSD) ve středu ČTK řekl, že obdobné rozhodnutí očekával. Avšak požaduje, aby se Babiš za své výroky vůči němu i kraji omluvil. S panem hejtmanem jsme k celé kauze udělali krátký rozhovor:

SF: Pan Babiš vás nařkl ze lži a z toho, že si na Barboře děláte své kšefty. Vy jste se proti tomu ohradil a požadoval omluvu. Dostal jste ji už?

Hejtman Novák: Nedostal. Já jsem včera na základě shromáždění všech materiálů, které jsme zveřejnili na webových stránkách kraje s prokliknutím na všechny dokumenty, které pan Babiš zpochybňoval, poslal v odpoledních hodinách žádost o omluvu do datové schránky panu ministru Babišovi s tím, že jsem to dal na vědomí i premiérovi a všem členům vlády.

SF: Jaký typ omluvy požadujete?

Hejtman Novák: Veřejnou omluvu, tak jak byly veřejně vyřčeny ty urážky v živém vysílání. Prostřednictvím sdělovacích prostředků nechť pan Babiš uzná, že se mýlil a omluví se Moravskoslezskému kraji za to, že řekl, že jsme postupovali netransparentně.

SF: Pan Babiš také prohlásil, že devět ministrů kabinetu nevědělo, že pozemky patří panu Bakalovi. Je to pravda?

Nemůže to být pravda, na té webové stránce (viz výše, pozn. red.) je odkaz na celý vládní materiál, ve kterém se hovoří o tom, že pozemky jsou ve vlastnictví Asentalu, dříve RPG, což pan Babiš dobře věděl, protože sám říkal, že tehdy v Ostravě na setkání před jednáním vlády byl přítomen i jednatel společnosti Asental Land, pan Anthony Caine, zástupce Bakalovy firmy.

SF: Já jsem spíš myslela na to, zda máte informace, že devět ministrů opravdu nevědělo, že tam ta informace je?

Podívejte, pokud koaliční rada včera dopadla, jak dopadla, tak je to jasné, že to museli vědět. Navíc pan Bělobrádek opakovaně říkal, že Asental v materiálu uveden byl.

SF: A je na tom vůbec něco špatného, že pozemky patří panu Bakalovi? Vždyť o to tady nejde. Jde o pomoc kraji a o záměr vybudovat průmyslovou zónu, a snížit tak nezaměstnanost.

To máte naprostou pravdu. Co je velmi podstatné, kdybychom rovnou dali pana Bakalu na nějakou černou listinu, tak potom v Karviné se nepostaví nic, protože hledáte-li nějakou rozvojovou zónu, na které se dá stavět a která má více než 20 ha, tak na Karvinsku nenajdete žádnou, která by nebyla ve vlastnictví Asentalu nebo OKD.

SF: Když už zmiňujete OKD, tak pan Babiš v rozhovoru pro Českou televizi také řekl, že konkrétně vy máte teď v rukou peníze pro horníky, a připomínal, že jste pro ně žádal finance na předčasné důchody.

To byl materiál paní ministryně Marksové, která předkládala vládě novelu zákona o důchodovém pojištění, ve kterém by hlubinní horníci mohli odcházet do důchodu dříve. Ten důvod je prostý. Průměrný věk dožití je zhruba o šest let nižší, než je tomu u ostatních profesí. Já jsem se tehdy zapojil do diskuze vlády s tím, že jsem argumentoval o tom, že skutečně tahle profese je zdravotně znevýhodněna, že je potřeba, aby se upravil režim důchodového pojištění. A pan Babiš, pro mě naprosto nepochopitelně, na tom jednání vlády, a vidím, že ho to drží pořád, spojuje důchody zaměstnanců s podnikatelskými aktivitami pana Bakaly. To je stejné, jako by se spojovaly důchody zaměstnanců firmy Agrofert, které vyplácí samozřejmě stát, s podnikatelskými aktivitami pana Babiše a abychom chtěli po něm, ať on platí svým lidem důchody. Myslím, že je to absurdní.

SF: Nemáte pocit, že v tomhle sporu je spíš něco osobního? Že nejde o faktickou stránku věci?

Já nevím, jaké jsou vztahy těch dvou pánů, ale spíš to vidím na populistickou vlnu pana Babiše. Bakala má tady špatnou pověst a panu Babišovi to přišlo vhod svézt se na té negativní pověsti a nasbírat body. To je můj názor. Nic jiného na tom nevidím. Opravdu na tom není nic racionálního.

Eric Drooker

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]