Proti demokracii v parlamentu i před ním: Okamura a volňásci

Šibenice na demonstraci proti pandemickému zákonu (Zbyněk Pecák / se svolením autora)

Šibenice na demonstraci proti pandemickému zákonu | FOTO: Zbyněk Pecák / se svolením autora

Poslední protiočkovací, protiroušková a protipandemickozákonová demonstrace u poslanecké sněmovny i projednávání pandemického zákona v poslanecké sněmovně ukázaly, že koronavirová pandemie nám zanechá smutné dědictví: Nevídanou aktivizaci protidemokratických, populistických a asystémových stran i spoluobčanů. Nyní, po dvou letech těžkého stressu z pandemie, se bohužel normalizovalo chování, které ohrožuje demokracii. A dopouštějí se jej jak poslanci v parlamentu, tak demonstranti před parlamentem.

Tu fotku z MF DNES asi v posledních dnech viděl každý z nás. Je to obsahově „překlopená“ fotografie, která pochází z demonstrací před pádem komunismu, 17. listopadu 1989. Na fotce – či to byl snad kousek videa – komunistický policista–těžkooděnec udeří demonstranta obuškem. Fotka z poslední demonstrace antivaxerů ukazuje muže s agresivním výrazem v obličeji plném emocí, jak se obuškem pokouší udeřit policistu–těžkooděnce. Ale nemusí to být obušek, možná je to jen tyč. Role se obrátily. V listopadu ’89 komunistická policie útočila na demonstranty požadující demokracii. V lednu 2022 demonstranti porušující všechny demokratické principy a se zcela nedemokratickými požadavky a cíli bijí policisty, kteří tu demokracii brání. Koronavirus aktivizoval dno společnosti, a jak na politické, tak na pouliční úrovni normalizoval výtržnictví.

(Týdeník FORUM)

Okamura to sněmovně ukáže!

Každé rozkladné hnutí potřebuje své Vůdce, své idoly, kteří prapor rozkladu nesou tam, kam by si obyčejný hrdina filmu Kurvahošigutntág netroufl. V České republice tuto funkci plní nedávno multikulturalista, dnes ochránce tradičních českých hodnot a poloviční Japonec Tomio Okamura. Když sněmovna projednávala pandemický zákon, či přesněji – jak legislativně ošetřit celou řadu kroků, které bude s odcházející epidemií vláda muset udělat – Tomio Okamura se neodhodlal k tak razantnímu vystoupení jako jeho exstraník Volný, v parlamentu se s nikým nepopral. Dlužno však přiznat, že je o hodně menší než Volný. Snad i proto zvolil jinou, efektivnější metodu jak sněmovnu zablokovat než rozdávání flákanců.

Tomio Okamura vystoupil k řečnickému pultu a začal klasicky obstruovat. Žvanit. Žvanit, aby zaplnil čas a znemožnil parlamentu práci. Aby to zůstalo v rámci rodiny,  jeho bratr Hayato Okamura to na twitteru komentoval slovy: „KAZISVĚT. SPD opět nepřetržitě mnoho hodin blokuje práci sněmovny. Tomio flagrantně zneužívá ,,přednostního práva’“ předsedy strany vzít si téměř kdykoliv slovo a mluvit pak v podstatě jakkoliv dlouho.“

Po chvíli Hayato dodává: „Využívá přitom vědomě toho, že my ,,řadoví’“ poslanci nemáme podle jednacího řádu sněmovny většinou možnost nahlas reagovat a odpovědět. Na občanech a řešení jejich problémů SPD zjevně nezáleží. Tomio jedná, jako by byl v něčem nemocný.“ Tomio Okamura se prostě NECHCE zúčastnit demokratického procesu vládnutí, on se chová tak, aby demokracii překážel, a aby se tím zavděčil svým asystémovým, protidemokratickým voličům a sympatizantům. Těm, kteří ve stejnou chvíli fyzicky napadali lidi před sněmovnou.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Útok na policii

Policie ČR na svém twitteru k události psala: Ve Sněmovní ulici několik účastníků shromáždění atakovalo policisty. „Čtyři z těchto osob policisté zajistili. Jeden policista je zraněný.“ Po chvíli dodali: „Doplnění: V souvislosti s tímto incidentem policisté zajistili celkem šest osob. Později jsme zajistili ještě jednoho muže, který použil pyrotechniku.“

Fotograf Petr Zewlak Vrabec – v respirátoru – demonstraci monitoroval. On je ostatně autorem fotografie, kde demonstrant napřahuje na policistu obušek.

Byla to ovšem poslední fotka. Pak jej demonstranti napadli – jednak že fotí, jednak že má ten respirátor. Jednoho z útočníků Vrabec zachytil – komentuje fotku slovy: „Tento boreček mi dal 2x pěstí do foťáku…. a pak vždy uskočil. Hrdina…“ Takže – neznáte toho gentlemana?

I kdyby ne, Policie ČR jej umí dohledat. A je načase, aby to udělala. No a pak se dav pokusil Vrabcovi servat respirátor z obličeje. Lůza přece ví lépe než vy, co máte nebo nemáte mít na sobě! A když se jí to, co máte na sobě, nelíbí, tak dostanete přes držku! Tomu se říká „zákon ulice“.

Zákon ulice, nebo demokratická zákonnost?

Koronavirová pandemie zde vyvolala podivnou situaci, kdy se řada občanů–antivaxerů pohybuje na hraně zákona, a část z nich ji překračuje. Jakoby si tvrdé jádro antivaxerů představovalo, že stát jim bude tolerovat chování, které mělo SA před Hitlerovým nástupem k moci. Že rváčům, kteří fyzicky napadají lidi, to bude procházet, protože přece mají své zastoupení až v parlamentu. A že v ulicích nastolí násilí. A to nesmíme připustit. Takže je potřeba, aby policie a státní zastupitelství velmi pečlivě prošetřily konání demonstrantů, a vyvodily z něj právní důsledky. Tak, aby byla obnovena přirozená spravedlnost. Například tím, že antivaxer vyfocený Vrabcem, který se napřahuje obuškem na policistu, bude přemístěn někam, kde se uklidní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články