Protibabišovská skupina AUVA chystá v dubnu demonstraci. Má sedm požadavků

Demonstrace za zachování svobody slova a médií, kterou v reakci na inaugurační projev prezidenta Miloše Zemana uspořádala skupina AUVA, se konala 14. března na Václavském náměstí v Praze. (ČTK)

Demonstrace za zachování svobody slova a médií, kterou v reakci na inaugurační projev prezidenta Miloše Zemana uspořádala skupina AUVA, se konala 14. března na Václavském náměstí v Praze. | FOTO: ČTK

Skupina AUVA, která je známá organizováním demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi, oznámila na Facebooku další akci na 4. dubna. Je ohlášena na Malostranské náměstí a organizátoři chtějí po delší pauze vyjádřit nesouhlas s vládou.

„Naše vláda jedná jen ve svůj prospěch a místo důležitých věcí řeší jen ty, které neohrožují jejich osobní zájmy. Nechceme dál přihlížet ničení dobrých výsledků ekonomiky a směřování peněz k velkým podnikům, vlastněným členy vlády,“ píše se v popisu události.

AUVA má několik požadavků, které uveřejnila:

1. Požadujeme zrušení povinného přimíchávání řepkového oleje do nafty, ničí nám to auta a kazí vodu. Jakékoli další dotace na řepku jsou pro nás nepřípustné.

2. Požadujeme okamžitě vyměnit neschopného ministra Ťoka a tím zabránění škodám, které z jeho vládnutí plynou. Už žádné další problémy na dálnicích a chceme, aby se konečně začalo stavět.

3. Požadujeme, aby vláda začala podporovat malé a střední podnikatele a přestala dotovat obrovské firmy v čele s Agrofertem. Dotace jsou určeny na rozvoj malých a středních firem. Podpora velkých firem ničí trh a zavádí nerovné prostředí, nekalá konkurence brání malým a zdravým firmám v rozvoji. Přitom právě malé a střední firmy s dobrým nápadem, vyrábějící výrobky s vysokou přidanou hodnotou mohou zvedat ekonomiku i mzdy.

4. Chceme, aby vláda a potažmo parlament přivedl nového operátora. Ve druhé polovině roku 2019 se budou dražit frekvence a je to na dlouhou dobu jediná možnost, jak zrušit kartel operátorů. Pokud vláda jezdí po světě a vyjednává zahraniční obchod, tak požadujeme, aby se vláda spojila s operátory působícími v Evropě a zjistila u nich, jestli mají zájem, popřípadě proč ho nemají. Jejich stanoviska poté prezentovala v poslanecké sněmovně a ta se rozhodla, jestli nemůžeme například upravit podmínky aukce. Z hlediska nás, tedy občanů, není důležité, aby nám premiér nebo prezident domlouval prodejny nebo prodej telefonů, ty si vybereme sami, možností máme dost, ale nemáme žádnou možnost přivést nového operátora, který by konečně zařídil levné telefonování a datové služby.

5. Požadujeme, aby se změnil zákon o střetu zájmů tak, aby člen vlády nemohl vlastnit a ani mít zaparkované firmy, které pobírají státní nebo evropské dotace nebo mají úlevy na daních. Člověk, který řídí stát a zároveň rozhoduje o státních krocích, by měl mít jen jeden zájem, a to jsou občané republiky, kterým vládne. Český zákon o střetu zájmů je nedostatečný a nevyhovuje ani nařízení Evropské unie. Evropská unie může v případě, že budeme rozdělovat dotace nesprávně, zastavit všechny dotace, a to i firmám, které nemají s premiérem nic společného, to by zpomalilo celou ekonomiku a zaniklo by mnoho pracovních míst. Požadujeme nový zákon, který zaručí, že člen vlády bude mít jen jeden zájem, a to je zájem občanů.

6. Požadujeme okamžité řešení situace ve zdravotnictví. Je pro nás nepřípustné, aby ministr zdravotnictví deklaroval, že se zdravotnictví zhroutí, pokud ústavní soud uzná úhradovou vyhlášku za neústavní. Zdravotnictví musí v našem státě fungovat za všech okolností. Chceme, aby se vyřešily zásadní problémy, tedy i nelegální přesčasy lékařů.

7. Požadujeme, aby Andrej Babiš veřejné ukázal výpis z účtu, kde budou položky, že zaplatil dluhopisy. Policie případ podle dostupných informací odložila, ale my se obáváme, že jste policii ovlivnil a že policie nezkontrolovala opravdový výpis z účtu. Chceme, abyste nám tak vyvrátil domněnky, že ovládáte nezávislou státní správu, potažmo některé policisty ČR.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]