Protiepidemická nařízení jsou pro hloupé. Rozumný člověk dnes nosí roušku sám

Ilustrační foto. (Pixabay/Duplex)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/Duplex

Oblastní nemocnice Příbram, aktuální pravidla pro návštěvy. Vydáno: 12. 7. 2022. „S ohledem na stoupající trend vývoje epidemie covidu-19 a na základě doporučení KHS Středočeského kraje zavádíme od dnešního dne pravidla pro návštěvy: Po celou dobu návštěvy používejte respirátor či nanoroušku. Proveďte hygienickou dezinfekci rukou při vstupu na oddělení. Návštěva je zakázaná v případě, že máte příznaky respiračního onemocnění.“ Mají podobná pravidla smysl, a pokud ano – proč neplatí plošně?

Vláda České republiky 11. 4. 2022 zrušila protiepidemická opatření: „Vzhledem k zásadnímu zlepšení epidemické situace byla většina celostátně platných mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví zrušena. V platnosti zůstávají dílčí opatření pro segment zdravotnictví a sociální péče.“ Nyní v příbramské nemocnici opět zavedli roušky a společnost zase odvrací pozornost od Ukrajiny směrem k pandemii covidu, která rozhodně ještě neskončila. Je tu letní vlna. Vláda zatím protiepidemická opatření neobnovila a průběh letní vlny covidu je ve hvězdách. V Portugalsku, kde již proběhla, umíralo až 40 lidí denně. Jak si to má občan přebrat?

(Týdeník FORUM)

Další vlna v dohledu

Další vlna covidu, tentokrát kmene omikron ve variantách BA.4 a BA.5, je tady. Přichází samozřejmě do úplně jiné populace, než přišel původní wuhanský covid v roce 2020. Většina občanů je očkovaná, u některých i třetí dávkou, tedy boosterem. Ale virus je zase tady. A mnozí z těch, kteří si nechali „připíchnout“ třetí dávku, booster, už na podzim 2021, mají imunitu chránící i před novými kmeny už ze značné části vyvanulou.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek řekl v Radiožurnálu: „Kulminaci se blížíme. Průběh je stejný jako u předchozích vln. Vývoj je poměrně rychlý a vrchol můžeme očekávat do týdne, možná deseti dnů. Zůstává otázka, jak varianta BA.5 dobrzdí. V současnosti jsou počty nakažených pouze odrazem toho, co zachytíme. Reálné počty jsou třeba až pětkrát větší, protože varianta BA.5 je velmi nakažlivá.“

Jeho slova plně podporují výsledky rozboru odpadních vod. I podle nich může být virová nálož v populaci až pětkrát vyšší, než ukazují údaje o počtech nemocných. K datu 14. 7. vypadají česká čísla takto:

Potvrzené případy za posledních 7 dní na 100 000 obyvatel: 94

Potvrzené případy za posledních 14 dní na 100 000 obyvatel: 140

Aktuálně hospitalizovaní: 369

()

Nelze nevidět, že se blížíme k exponenciálnímu růstu. Ale také je vidět, že i staré očkování chrání před těžkým průběhem nemoci a před úmrtím, takže opakování katastrofického scénáře minulých vln umírání snad nehrozí. Samotné onemocnění však lze bez čtvrté dávky chytit mezi lidmi snadno. A není to legrace. Je potvrzeno, že spike proteiny, kterých je v našem organismu i při bezpříznakovém průběhu covidu dost, mohou mít negativní dopady na gliové buňky mozku. Ty dopady se při reinfekcích kumulují. A mohou vyvolat podobný stav jako Alzheimerova nemoc – zpomalení přenosu nervového signálu v mozku. Takže je zcela jednoznačně lepší se nenakazit. A to už začíná být trochu oříšek.

Ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka řekl webu iDnes.cz: „Portugalsko, kde je vyšší proočkovanost než u nás, je s ČR srovnatelné, mají deset milionů obyvatel jako my. Teď tam BA.5 vlna právě padá. Na jejím vrcholu umíralo 40 lidí denně. To by se u nás mohlo stát taky.“

Moje zdraví je moje

V Německu je momentálně povinné nošení respirátorů v hromadné dopravě. Platí to i pro spoje jedoucí přes Německo – po přejezdu hranic by si je měli cestující nasadit. Naše vláda bude bezpochyby zkoumat účelnost zavedení restriktivní covidové hygieny také. Ovšem vzhledem k úspěšné dezinformační válce, kterou proti nám vede Rusko kromě jiných oblastí i na poli covidu, je zavádění jakýchkoliv vládních restrikcí obrovský politický problém.

Pavel Šafr: Češi mezi pravdu a lží (FCM)

I pouhé nařízení nošení respirátoru v tramvaji by opět s vysokou pravděpodobností vyvolalo horečnou protiaktivitu nejrůznějších kazeťáků (policejním slangem kriminálně závadových osob, recidivistů) v exekucích, ze kterých se rekrutuje elita české antivaxerské scény.

Ti, se kterými se dnes fotografuje Babiš a jeho lidé – různí Tušlové, Čermákové, Zítkové, či perspektivní kandidátky na prezidentku jako paní Peterková.  Kvůli těmto osobám, ze kterých sociální sítě učinily celospolečenskou hrozbu, vznikne s podporou ruských švábů řev, že vláda omezuje svobodu kašlat spolucestujícím v tramvaji sliny do obličeje.

Ta část společnosti, které zůstal zachován zdravý rozum, by si nyní, ve vlně epidemie nutnou protiepidemickou hygienu měla naordinovat sama. Za zdraví jednoho každého z nás není odpovědné ministerstvo zdravotnictví ani vláda – za zdraví si každý zodpovídá sám a tento princip by se měl ve společnosti posilovat. Moje zdraví je moje zodpovědnost.

Jedním z hesel revoluce v roce 1989 bylo „My nejsme děti!“. Od převratu uplynulo víc než třicet let a mnozí jednodušší spoluobčané by byli rádi, kdyby je už zase někdo vodil za ručičku a říkal jim, co mají dělat. Dokazují to úspěchy populistických „vůdčíčků“ typu Babiše a Okamury. Ti ostatní, kteří nerezignovali na racionalitu, by proto neměli čekat na vládní protiepidemická nařízení.

To, že přes hadr na puse nevykašlete ani nevdýchnete tolik virů jako bez hadru, je zjevné a nezpochybnitelné. Stejně tak mytí rukou po návratu domů není projevem zhýčkanosti, ale obyčejné čistotnosti. Ta pro antivaxery, dlouhé měsíce demonstrující v jedněch nikdy nepraných maskáčových kraťasech a propoceném triku s hrdým nápisem „Nepodvolím se“, hodnotou není a nebyla. Pro hrdiny filmu Kurvahošigutntág platí, že „správnej chlap je tlustej a smrdí“. A tak by se nezpochybnitelné rozdělení západní společnosti mohlo při nynější vlně epidemie zviditelnit.

Ti, kteří nepotřebují vodit za ručičku a nejsou padlí na hlavu, by mezi lidi měli začít nosit respirátory nebo nanoroušky i bez vládních nařízení. Protože je to potřebné a chrání to je samotné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]