Protiepidemická politika podle veřejného mínění ne, pane Klausi!

Demonstrace proti vládním nařízením 18. 10. 2020 (ilustrační foto)  (Alena Spálenská)

Demonstrace proti vládním nařízením 18. 10. 2020 (ilustrační foto) | FOTO: Alena Spálenská

Václav Klaus starší se právě přiznal, že hrozí jeho návrat do politiky. Oficiálně se přihlásil ke kultu iracionality. Voličům s Vysokou školou života přes Babišův iDNES.cz sdělil, že nyní – když bude po jeho – bude jejich hlas mít konečně tu správnou váhu. O protiepidemických opatřeních v době další vlny pandemie, která může být ještě zhoubnější než ta podzimní, budou podle jeho názoru rozhodovat právě oni. Široká veřejnost. Z hlediska verbuňku potenciálních voličů je to samozřejmě dobrý tah, hloupých je vždy více. Ale z hlediska přežití tohoto národa říká Václav Klaus mimořádně nebezpečné hlouposti.

Ve čtvrtek v šest večer řekl Václav Klaus starší v pořadu Rozstřel na iDNES.cz: „V momentě, kdy poslanci předvedou i nadále, že nereprezentují většinové mínění občanů ČR, a prodlouží nouzový stav, tak jsem připraven opravdu výrazně vstoupit do politiky a vyzvat všechny politické subjekty, aby řekly, že tudy cesta nevede.“

FORUM 24 (archiv)

Tento výrok považuji za milník, neboť je otevřenou deklarací proklamativní afrikanizace veřejného prostoru České republiky. O léčbě nemocí a boji s pandemií rozhoduje lid (dle věšteb kompetentních kouzelníků) dnes už opravdu jen v Africe. A i tam jen v nejchudších zemích.

Populismus v medicíně

Jakákoliv forma populismu je nechutná, ve věcech týkajících se života a smrti je však zcela nepřijatelná. Lid rozhoduje ve volbách, ne na facebooku. Dnes především kvůli naprosté neschopnosti Andreje Babiše a jeho vlády panuje ve společnosti mimořádně negativní nálada a bohužel se v ní směšují dvě emoce: Naprosto oprávněná nechuť k zdrcující většině protiepidemických kroků Babišovy vlády, která nás dostala na jedny z nejhorších míst na světě. V úmrtnosti na hlavu jsme dnes šestí, v nemocnosti na hlavu čtvrtí. Velký podíl na tom má Babiš. Ale s touto nechutí je spojené zoufalství z ekonomických ztrát a omezení normálního života lockdownem – které zavinil virus. A jehož masivní rozvolnění může mít katastrofický dopad na šíření nemoci. Hrozivější britské mutace Brigita už tu máme, že s ní vystačíme do Vánoc.

Čísla o mrtvých a nemocných – jedna z nejhorších na planetě – jsou z největší části způsobena zcela chaotickou protiepidemickou politikou, kterou vláda formulovala podle převládajících nálad na facebooku. Tedy přesně tím způsobem, který chce nyní Václav Klaus starší zavádět jako řídicí princip vládní protiepidemické politiky. Nerozumím přesně, nejsa právníkem, co všechno by zůstalo při zrušení nouzového stavu zavřeno, co by bylo v „lockdownu“. Co slýchám z úst politiků, tak by mohlo jít o něco jako „unlockup“. A je pravda, že v takovém případě nakupuji na tři týdny zásoby a přestávám vycházet. S britskou mutací (Brigitou) se totiž epidemie v ČR může přehoupnout z levelu „snažím se, aby z mého města nebylo morové město, nosím roušku a chráním ostatní“ do levelu „snažím se nenakazit se sám a přežít“. Což půlce populace už skutečně způsobí zásadní problém. Respirátor starší lidé udýchávají tíže, a kuřáci zvlášť. To vše ale zavinila populistická protiepidemická politika vlády.

Tah na voliče

Václav Klaus starší myslím poměrně cynicky využívá epidemii k sebezviditelnění a myslí na fanoušky a potenciální voliče. O tom, zda bude kandidovat na prezidenta, neřekl nic bližšího, neb má bližší cíle. A při nich chce zjevně oslovovat bohužel už rizikově posílenou skupinu protirouškových disidentů zmasírovaných ruskou propagandou přes dezinformační weby. Ty hlasy na facebooku plácající nesmysly o čipování skrze vakcinaci a mediálním viru, kterým chtějí Temné Síly nastolit nadvládu a pít krev dětí, jak to činí Hillary Clintonová. To je oficiální součást bludu Trumpových fanoušků, ne moje fantazie. Nyní Václav Klaus zcela cíleně oslovuje tuto skupinu, která je bohužel skokově početně navýšená o možná miliony lidí, kteří se v dnešní těžké situaci natolik nevyznají a kterým už natolik zničila život, že potřebují jakýkoliv sociální souhlas. Potřebují to svoje zoufalství někde ventilovat, podělit se o ně – a konspirátoři mají otevřenou náruč!

V současnosti čelíme možná o desítky procent nebezpečnější vlně viru, než byla ta na podzim. Britská mutace Brigita je podle dostupných dat přenosnější a vražednější než mutace, která u nás na podzim 2020 zabila 17 000 lidí. Tolik je loňská nadúmrtnost oproti průměru předchozích let. Proto přichází doba, kdy by vláda i poslanci měli zcela jednoznačně, deklarativně a racionálně ustanovit tým expertů, vědců, a jejich pokyny by měli považovat za závazné bez ohledu na politiku. V komisi by nebyl ani lid, ani politici, ale virologové, vakcinologové, evoluční biologové, statistici, experti na počítačové modelování, experti na teorii pravděpodobnosti, sociální psychologové, genetici a pedagogové. A volení zástupci lidu i vláda by po vyslechnutí pokynů tohoto krizového orgánu odpověděli jejich mluvčímu „Provedeme!“ – a odešli by konat. Václav Klaus v krizi, která zjevně vyžaduje expertní řízení, volá po mínění veřejnosti. To není pouhý populismus, to je sebevražedný populismus.

Účinnost jakýchkoliv restriktivních nařízení vlády – pokud nepanuje stanné právo a nestřílí se v ulicích – klíčově závisí na ochotě občanů je dodržovat. A na důvěryhodnosti toho, kdo nařízení vydává. Důvěryhodnost vlády je nulová. Ochota občanů, kteří nemají biologické koníčky a v úplnosti si proto neuvědomují, že jde o hubu, respektovat jakékoliv další zákazy, nařízení a opatření vlády je také nulová. Pokud rozvolnění „podle hlasu lidu“, po kterém volá Klaus, zavedeme a za tři týdny poté přijde skokový nárůst úmrtí po nákaze covidem, už nebude žádný opravný prostředek. Pokud nyní vláda – navzdory grafům a číslům – rozvolní a za tři neděle zase vyhlásí vlnu restrikcí pod jiným názvem, nebude je respektovat už vůbec nikdo.

Samozřejmě jen do doby, než nebudou čísla o covidu tak děsivá a neschopnost vlády tak zjevná, že začnou násilné nepokoje a místo Babiše budou muset výkonnou moc převzít ozbrojené složky. Nechat rozhodovat veřejnost ve vysoce expertních otázkách, jak chce Václav Klaus starší, je sebevražedné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]