Protikuřácký zákon neprošel. Stejně neřešil zdraví lidí, jen část z nich diskriminoval

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Návrh zákona, který měl tvrdě postihnout všechny, kteří si rádi zapálí, doznal značných změn a kuřáky měl postihovat méně, než se čekalo. Stejně však z lidí s cigaretou dělal exoty, na které je třeba se dívat skrz prsty. To se však zatím nestane, protože poslanci se rozhodli jeho platnost nepodpořit. Novela měla spoustu hluchých míst a například do restaurací kuřákům vstup povolovala, ale jen do zvláštních místností, kde by si nezasloužili ani obsluhu. Argument, že má zákon chránit zdraví občanů se tak stal naprosto lichým a zcela jasně se jednalo pouze o další represi, kterou nám vláda pod vedením Andreje Babiše chtěla přichystat.

Je logické, že kouření škodí zdraví a na nemoci způsobené touto lidskou neřestí umírá děsivé množství z nás. Stejně logické však je, že do konzumace cigaret nikdo není nucen, stejně tak nemusí navštěvovat místa, kde se kuřáci vyskytují. Pokud je tedy restaurace kuřácká a mně je cigareta vysloveně proti srsti, vyberu si jiné zařízení. O tuto svobodu se ale vládní návrh snažil občany obrat. Předkladatelé chtěli zákaz a dál se nehodlali o čemkoliv bavit. Později však začaly ústupky. Debaty o povolení elektronických cigaret a podobné výjimky, které ovšem ze zákona udělaly současný patvar, který trochu pro ministra Němečka překvapivě, nebyl odhlasován.

[ctete-foto]60613[/ctete-foto]

Ráznost s jakou se ministerstvo zdravotnictví vrhlo proti kuřákům, byla až neuvěřitelná. Postupně však začal obráncům zdraví českých občanů dech. V současnosti šlo už skutečně jen o to, aby se nějaký zákon schválil, když se o něm tak dlouho mluví. Jak se však hodlal dotknout v běžném životě kuřáků, řešil málokdo. Dalo by se diskutovat o tom, že by krabička mohla stát třeba tisíc korun a lidé by si rozmysleli, zda budou kouřit nebo navrhnout úhradu spojenou s ošetřením nemocí způsobených užíváním cigaret, ale separovat část lidí mimo ostatní a dělat z nich tak víceméně zločince, je zvláštní.

Stát vydělává na daních z cigaret nezanedbatelnou částku a zřejmě i proto si nemůže dovolit zakázat kouření plošně a direktivně. Ale diskriminovat část občanů kvůli nezdravému životnímu stylu hraničí s omezováním osobní svobody. Čeho se můžeme dočkat dále? Zakáže nám vláda jíst tučné maso, pít alkohol, jezdit na motocyklech, lézt po skalách? Vše může ohrozit náš život. Podle všeho se veškerá nařízení zatím smrsknou v jedno. Volte Zemana a Babiše, z jehož firmy si také musíte kupovat veškeré potraviny, které vám nabízí. Pokud to v České republice půjde dál, tak jako doteď, za chvíli nám to ani nikdo nebude muset nařizovat. Jinou volbu totiž mít nebudeme, jelikož dvouhlavá šelma B+Z ovládne vše.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články