Protivládní aktivista Ladislav Vrabel bral od státu miliony jako pomoc při covidu

Ladislav Vrabel na demonstraci na Václavském náměstí v lednu 2023 (Pavel Šmejkal, FORUM 24)

Ladislav Vrabel na demonstraci na Václavském náměstí v lednu 2023 | FOTO: Pavel Šmejkal, FORUM 24

Ladislav Vrabel, který je znám především jako organizátor protivládních a prorusky orientovaných demonstrací v Praze, získal za covidu od státu podporu takřka 2,5 milionu korun. S tímto zjištěním přišel server Seznam Zprávy. Vrabel je přitom v současné době v insolvenci.

Vrabel působil jako jednatel společností, které v období covidových opatření získaly státem ohlášenou podporu. Ovšem peníze z takto získané podpory odešly takřka obratem na účty Vrabelovy srbské manželky, kam chodily i dary od podporovatelů a kam Vrabelovi příznivci posílali příspěvky i v loňském roce, když je o to Vrabel žádal a tvrdil, že tyto peníze jsou používány pro organizování demonstrací.

Ladislav Vrabel (ČTK / Kamaryt Michal)

Již v době, kdy od státu pobíral covidovou podporu, se Vrabel podílel na pořádání protivládních demonstrací, a v komunálních volbách dokonce v Jihočeském kraji kandidoval na prvním místě kandidátky Otevřeme Česko normálnímu životu s podporou ostře protivládního hnutí Chcípl PES, jež se vymezovalo proti proticovidovým opatřením.

Za rok 2021 získal od ministerstva průmyslu a obchodu podporu v celkové výši okolo 2,4 milionu korun. Vše bylo přitom psáno na jeho manželku, protože pokud by peníze obdržel Vrabel, využil by je insolvenční správce ke splacení jeho milionových dluhů. Seznam Zprávy získaly informace, že společnost Cimeries Praha vyčerpala ze státního rozpočtu přes 860 000 korun.

Vrabel uváděl, že peníze získává jako kompenzaci ztrát pro „vodáckou restauraci a pizzerii s burger grillem a barem s míchanými nápoji“, kterou od roku 2016 provozuje na pozemku u Vltavy u Českého Krumlova. Údajně měla mít přes 100 míst. Ovšem, jak vyplynulo z informací tamního stavebního úřadu, na místě žádná legální restaurace nestála a ani stát nesměla, protože jde o záplavové území. Stály tam pouze dva provizorní přístřešky, k nimž stavební úřad vedl řízení o jejich odstranění. Vrabel tuto situaci nekomentoval, odkazoval se pouze na svého právního zástupce Radka Suchého. Ten byl v minulosti „používán“ i jako právní expert hnutí Trikolora.

Komunisté se aktivně účastnili demonstrací, na kterých se veřejně ozývaly protesty proti naší pomoci Ukrajině. (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

V žádostech o podporu v covidové době Vrabel uváděl, že platil nájemné 300 000 korun, a požádal o kompenzace. Pronajímatelem měla být jeho tchyně Gordana Baltic. Stát mu peníze proplatil. Pozemek, který oficiálně patřil jeho tchyni, se v loňském roce Vrabel pokusil prodat za dva miliony, ale nenašel kupce.

Dalších více než čtvrt milionu Vrabel získal jako kompenzaci za nepokryté náklady. Stát mu finance vyplatil, přestože firma od roku 2016 nezveřejnila účetní uzávěrku, jak jí to nařizuje zákon. Proto v současné době probíhá u soudu řízení o jejím zrušení. I tyto finance Vrabel obratem přeposlal na účet své manželky.

Na další dvě firmy, které se jmenují Pizza Originala CB a Originala CB, získal od státu přes 1,5 milionu korun, a to navzdory tomu, že jsou obě ovládány jeho manželkou Bojanou přes firmu se sídlem ve Velké Británii. Britský soud však vede také řízení k jejímu zrušení, neboť ani ve Velké Británii nepředkládala účetní uzávěrky.

Přes 600 tisíc korun pak dostala společnost Originala CB, jejímiž jedinými zaměstnanci byli Vrabel a jeho žena. Jednatelem je podle obchodního rejstříku sám Vrabel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články