Protopopov rezervoval pobyt Babiše ml. na Krymu v den, kdy sněmovna řešila Čapí hnízdo a vydala otce policii

Andrej Babiš ml. (ČTK / FORUM 24)

Andrej Babiš ml. | FOTO: ČTK / FORUM 24

Syn českého premiéra Andrej Babiš ml. je přesvědčen o tom, že se v roce 2017 ocitl na Krymu spolu s prodavačem kol s kriminální minulostí Petrem Protopopovem, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo. Jeho otec tuto verzi dlouhodobě odmítá. Deník FORUM 24 má nyní k dispozici důkazy o tom, že přinejmenším ubytování ve městě Sevastopol, které se na Krymu nachází, zařizoval zmiňovaný Protopopov, a později jej řešila společnost IMOBA, které Farma Čapí hnízdo patří. Pobyt byl rezervován přesně v den, kdy poslanecká sněmovna vydala Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v této kauze. Časová souvislost a skutečnost, že Protopopov předal doklad o objednání apartmánu na Krymu Babišově firmě IMOBA, ukazuje, že odvezení Andreje Babiše mladšího zřetelně souviselo s trestním stíháním Babiše staršího v kauze Čapí hnízdo. Firma současného premiéra IMOBA je tudíž zjevně součástí akce, která znemožnila výslech Andreje Babiše mladšího, a to mimo jiné i volbou destinace, kam nedosáhla česká policie.

Rezervace apartmánu v Sevastopolu proběhla 6. září 2017. Zařizoval ji Petr Protopopov, manžel lékařky Dity Protopopové. Protopopova rezervace v Sevastopolu se týkala bytu na adrese Tsentralnye Seravina od 10. do 27. září 2017 a stála 54 400 rublů (cca 15 580 korun). Právě 6. září 2017 sněmovna Babiše a Faltýnka vydala k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo na základě žádosti policie ze srpna 2017. Trestně stíhán a tedy vyslechnut měl být i Babiš mladší, jeho sestra nebo bratr Moniky Babišové Martin Herodes.

Protopopov je v policejních dokumentech označován za kouče Andreje Babiše ml. Je tím člověkem, který jej vzal na ukrajinská území okupovaná Ruskou federací. Policie jej v úředním záznamu z 29. listopadu 2018 označila za osobu s bohatou kriminální činností – je spojován s obchodováním se součástkami kradených kol, byl prověřován kvůli pojistnému podvodu a vydírání a byl taktéž uznán vinným v případu krádeže motorového vozidla.

zdroj: spis Policie České republiky

Když se podezřením z únosu zabývala policie, kromě minulosti Petra Protopopova ji zajímal taktéž zdroj peněz, kterými byla cesta financována. 26. listopadu 2018 byl ohledně daných skutečností vyslechnut předseda vlády Andrej Babiš. V úředním záznamu o podání vysvětlení, který má deník FORUM 24 k dispozici, premiér na dotaz policistů, zda je mu známo, kdo cesty financoval, odpověděl: „Syn má platební kartu a já jsem také panu Protopopovi dával peníze.“

Pouhé čtyři dny před tímto výslechem, tedy 22. listopadu 2018, byla z e-mailu Petra Protopopova scalpel2017, který se respondentovi zobrazí jako Vostok Air s odkazem na Protopopovu firmu Vostok Studio, odeslána zpráva do společnosti IMOBA. Tedy do společnosti, které patří Farma Čapí hnízdo a jejíž název je zkratkou slov Investice Moniky Babišové.

Zdroj: spis Policie České republiky

IMOBA na dotazy deníku FORUM 24 uvedla, že nebude komentovat nepravdivé spekulace. Firma byla až do 22. května 2021 součástí koncernu Synbiol, který patří do svěřenského fondu AB Trust I, jehož konečným vlastníkem a beneficientem je premiér Andrej Babiš.

Dne 18. června 2019 byla v Ženevě vyslechnuta také bývalá manželka Andreje Babiše Beatrice Babišová. Na otázku Kdo financoval nejen tuto předmětnou cestu, ale i ty další? odpověděla: Můj bývalý manžel. Propojení IMOBY, Protopopova a premiéra Babiše je tak evidentní v celém případu, a to jak ohledně průběhu, tak i zájmů.

Velký rozhovor s Andrejem Babišem mladším přinese nové číslo časopisu REVUE FORUM. Nenechte si ho ujít.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články