Protopopov tvrdí, že byl Babišovi jr. bratrem, ten si na něj však už dřív tajně stěžoval

Petr Protopopov (repro: TV Seznam)

Petr Protopopov | FOTO: repro: TV Seznam

Situace kolem Andreje Babiše mladšího se stále nevyjasňuje. Syn premiéra, který v reportáži Seznam Zprávy řekl, že byl unesen na Krym zaměstnancem Agrofertu Petrem Protopopovem si na manžela lékařky, která ho měla na starost v psychiatrické léčebně v Klecanech, stěžoval již dříve. Konkrétně v e-mailu, který před časem napsal do redakce Blesku.

Babiš mladší v komunikaci s deníkem popisuje nejen, jak se ocitl v Národním ústavu duševního zdraví, ale také setkání s manželi Protopopovými. „Byla mi nasazena doktorka Dita Protopopová, která je dodnes nedobrovolně/dobrovolně (obojí je pravda technicky) má doktorka. Já jí nedůvěřuji,“ napsal syn předsedy vlády, který rovněž uvedl, že doktorčin manžel ho v té době vozil na povolené procházky.

Později byli Babiš mladší i Protopopov zaměstnání v Agrofertu, kde se starali o poštu nebo také špinavé prádlo, které putovalo mezi firmami, které vlastnil Andrej Babiš. O svém ochránci napsal bývalý pilot Blesku: „Protopopova zajímá jenom Rusko a logicky jeho vlastní rodina + tahat na branku v práci. Protopopovou zajímá její rodina a kariéra, moje zdraví je v haj*lu,“ postěžoval si.

Ale tím však neskončil. „Květen 2017 – situace mezi vztahem pečovatel (Protopopov), pacient (já) a doktorkou – která cení zuby, když je konfrontována (Protopopová), je tak neúnosná, že jsem schopen vidět z téhle časové dálky svůj vlastní hrob/ invalidní židli nebo minimálně zdravotní problémy,“ popsal nezáviděníhodnou situaci Babiš mladší.

Petr Protopopov ovšem celou situaci vidí odlišně, jak popsal v rozhovoru pro deník Právo. Andreje Babiše mladšího popisuje jako člověka, který se o sebe de facto neumí postarat a bez dohledu by ohrožoval sám sebe. „Musel jsem dohlédnout na to, aby vypadal normálně – aby měl ostříhané nehty, aby si zašel ke kadeřníkovi, aby v minus deseti nevylezl ven v tričku nebo v plus patnácti v péřovce,“ popisuje řidič Agrofertu, který měl být podle syna premiéra tím, kdo ho unesl na Krym.

Manžel ošetřující lékařky Babiše juniora ovšem cestu na anektované území bere jako klasický výlet, který směřoval na Krym z toho důvodu, že v září není nikde jinde v Rusku hezky. Protopopova rodná země byla prý jasnou volbou. „A proč do Ruska? No, víte, jinak než rusky a česky se prostě nedomluvím. Byli jsme spolu třeba v Rakousku na lyžích, ale ne sami,“ vzpomíná údajný únosce, který Právu vysvětlil, že se bál, aby se „Andymu“ něco nestalo a kdyby k tomu mělo dojít v zemích, kde se nemluví rusky, byl by prý ztracený.

K tomuto vyprávění přidává Protopopov i historku o slečně, do které se Babiš jr. zadíval a kvůli tomu jeli až na východní Ukrajinu. Před tím, ale přiznává, že svého „chráněnce“ se slečnou, s níž ho na doporučení svého kamaráda seznámil, nechal na Krymu samotného a odjel za rodinou.

Podle výpovědí dvou aktérů zatím neprokázaného únosu nejde poznat, kdo mluví pravdu, ale slova Petra Protopopova místo vysvětlení, co se vlastně dělo, spíš nastolují další otázky.

Například jak mohl tak nemocného člověka, který se nedokázal ani obléct podle počasí, nechat v cizině a odletět? Vždyť byl Andrejem Babišem starším dobře placen za to, aby byl jeho synovi neustále po boku a staral se o něj. A jaký byl skutečný vztah manželů Protopopových a mladého Babiše? Ten přece psal Blesku, že lékařce nevěří a nedá se tedy předpokládat, že by s jejím manželem dobrovolně podnikl cestu na Krym.

Snaha udělat z Andreje Babiše mladšího nesvéprávného člověka, který se nedokáže o sebe sám postarat je jasná, ale vše osvětlí až nezávislý znalec, který syna premiéra vyšetří. To se však nestane dřív, než to povolí jeho ošetřující lékař. Tím by však stále měla být Dita Protopopová, která zřejmě nebude mít velký zájem na tom, aby se přezkoumávala její zpráva.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]